HRlink Blog

HRśroda: Efektywny onboarding

HRśroda o efektywnym onboardingu pracowników już za nami. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy m.in. moduł wdrożeniowy HRlink i opowiedzieliśmy o najczęstszych błędach onboardingowych i tym, jak ich unikać. Pobierz VOD

  • Dlaczego nowy pracownik lubi jedno środowisko wdrożenia?
  • Kiedy powinien wystartować onboarding?
  • Jak zaangażować zespół do wdrażania pracownika?

To tylko niektóre z pytań, na jakie poszukaliśmy odpowiedzi podczas październikowej HRśrody na temat onboardingu. Niezależnie od tego, czy zdalnie, hybrydowo czy stacjonarnie wdrożenie nowych ludzi w firmie to jeden z najważniejszych procesów nie tylko w HR ale także dla biznesu.

Nasi eksperci Adam Piwek (HRlink i Goldenline) oraz Michał Wyhadańczuk (HRlink) rozprawili się z największymi onboardingowymi mitami. Podczas HRśrody zaprezentowaliśmy także funkcjonalności ATS HRlink, które wielu organizacjom pomagają w kompleksowym wdrożeniu pracowników.

-Pierwszy dzień w pracy to ważna chwila dla pracownika i pracodawcy. Czekaliśmy na niego czasami nawet kilka miesięcy. Podczas HRśrody o efektywnym onboardingu porozmawiamy o tym, jak technologie powinny pomagać, nie przeszkadzać, we wdrożeniu ludzi do organizacji. Przygotowaliśmy też sporo inspiracji i anty-casów, które pomogą naszym widzom w niepopełnieniu błędów innych organizacji. Zapraszam serdecznie – mówi Michał Wyhadańczuk, ekspert skutecznej rekrutacji i efektywnego onboardingu działu obsługi klienta HRlink i współgospodarz HRśrody 12 października.

Obejrzyj VOD

Nie mogłeś wziąć udziału w spotkaniu? Nic straconego! Wypełnij formularz i pobierz nagranie w formacie VOD

Zapisz się na newsletter HRlink

i uzyskaj dostęp do nagrania z webinaru

Efektywny onboarding

Szukasz kolejnych inspiracji? Zajrzyj do e-booka Lepszy HR – a także do raportu Idealny Onboarding

Zapisz się na newsletter HRlink,
a otrzymasz bezpłatnie raport

Idealny Onboarding

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.