Zwinne zarządzanie projektami. Agile w HR

  |   Webinary

Dlaczego organizacje zmierzają w stronę zwinności? Odpowiadając jednym zdaniem: w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań dla działań w środowisku dużej złożoności i zmienności, gdzie opieranie się na długoterminowych stabilnych planach już się nie udaje, bo biznes pędzi zbyt szybko do przodu.

A czego potrzebuje HR, by działać zwinnie?

Otwartości na zmianę i odwagi! Tego przede wszystkim. Ale także chęci eksperymentowania, uczenia się przez prototypowanie rozwiązań, testowanie ich i wdrażanie coraz to doskonalszych produktów.

Brałam udział niedawno w ciekawej dyskusji na forum HR-owym. Kilkoro z nas opowiedziało o swoich dotychczasowych przygodach z Agile w HR. Mam wrażenie, że wiele z prezentowanych praktyk spodobało się naszych Koleżankom i Kolegom HR-owcom, ale…

Było jedno wyraźne „ale” – jak wdrożyć Agile w HR skoro nasze firmy nie działają zwinnie, nie działa tak produkcja, nie działa tak marketing etc.

Pojawiła się wątpliwość czy Agile w HR to nie jest rozwiązanie głównie dla firm IT.

Nie jest? Otóż ja, pierwsze zwinne rozwiązania HR’owe rzeczywiście zaczynałam testować pracując w firmie IT. Ale to były mikrokroki.

Prawdziwa przygoda z Agile dzieje się teraz w moim projekcie consultingowym i znam organizacje z obszaru bankowości czy właśnie produkcji, które także wdrażają zwinność w HR. Można!

Kluczem jest budowanie organizacji nieopartej na sztywnej hierarchii ról, a skoncentrowanej wokół projektów i nastawionej na cel i wartość, jaką ma dostarczyć.

A ogromnym benefitem, jaki daje praca w Agile jest zaufanie w zespole, które buduje otwartość na identyfikowanie i ujawnianie przeszkód. Taki system wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi kryzysami, zanim się pojawią. Działa i niesamowicie popycha pracę do przodu, bo łatwiej jest przeciwdziałać pożarom, niż je gasić, no i straty niewspółmiernie mniejsze.

Teraz pytanie, jak to osiągnąć? Trying – Testing – Learning 

O naszej ścieżce uczenia się, czyli praktycznym obliczu wdrożenia Agile w procesach HR, opowiedziałam podczas webinaru prowadzonego przez Alinę Michałek oraz w serii moich artykułów na LinkedIn.

Odsyłam do pierwszego wpisu z serii i jak Wam się spodoba, zapraszam do kolejnych:  https://www.linkedin.com/pulse/embrace-agile-mindset-within-hr-practices-monika-predkiel/

 

Autor:
Monika Predkiel Managing Partner | CKO HRhub