HRlink Blog

HRwspiera – „I to by było na tyle… jesteś zwolniony!”Hubert Teichert

Mówienie o zwolnieniach w czasach kiedy w każdej chwili „niewidoczny morderca” może wkraść się do domu, zagrażając życiu twojemu i twoich najbliższych stało się niestosowne. Próba podniesienia tego tematu, kiedy wszyscy premiują hiper optymistyczną wizję świata zdalnego, zamiatana jest pod dywan społecznej wrażliwości i debaty. Niestety setki obserwacji, rozmów z pracownikami firm, korporacji i organizacji oraz literatura fachowa biją na alarm. Proces outplacementu jest w polskich firmach traktowany niczym pomysł z kosmosu, biznesowo nieuzasadniony.

Zwolnienia były są i będą więc dokonywane są zgodnie z metodą „rach-ciach i po krzyku” przez pracowników kompletnie do tego procesu nieprzygotowanych. 

Co dzieje się na poziomie psychologicznym pomiędzy zwalniającym a zwalnianym dowiesz się… z nagrania bezpłatnego webninaru, w ramach akcji #HRwspiera! 

Dowiedz się więcej o HRwspiera TUTAJ.

Dlaczego pomagamy interesariuszom procesu zwolnień?

Tworząc projekt #HRwspiera wyraźnie powiedzieliśmy STOP!  Stop ignorancji i przedmiotowemu podejściu do ludzi, do pracowników, którzy należą do grupy interesariuszy procesu zwolnień. A należą do nich osoby żegnane, przełożeni dokonujący zwolnień, pracownicy pozostający w firmach. Naszym celem było przygotowanie dla nich swoistego „ramienia kompetencyjnego”, na którym będą mogli się wesprzeć.

Wielu zadaje sobie pytanie, dlaczego pochylamy się nad pracownikami, którzy żegnają pracowników?

A mianowicie dlatego, że to, czego się wymaga od tej roli, to:

  1. Umiejętność zrozumienia intencji decyzji strategicznych płynących do nich ze strony Zarządu, a następnie przekazania ich pracownikom zwalnianym, z poszanowaniem godności.
  2. Przeprowadzenia przez ten trudny czas zespołu pracowników, pozostających w organizacji. Jak tego dokonać, jak zmierzyć się z czymś, co wydaje się niewykonalne?

„Odpowiedzialni za procesy żegnania pracowników, stoją przed decyzjami kluczowymi w ich życiu. Czy te najwyższej wagi rozmowy z pracownikami zapiszą się w ich życiu złotymi zgłoskami, cechującymi się ludzkim podejściem do drugiego człowieka? Czy też będą doświadczeniami na zawsze naznaczającymi ich stygmatem uczestniczących w „derekrutacyjnych czystkach”?

Zatem co dzieje się za zamkniętymi drzwiami?

…pokój wypełniony ciepłym światłem. Na stole leżą długopis, zapisane notatkami kartki oraz dwie szklanki wody. Aparaty komórkowe odwrócone wyświetlaczami do dołu. Na rogu stołu, po skosie siedzi dwoje osób. Współpracują ze sobą od lat, rozumieją się w lot, podobnie widzą realizacje celów w firmie oraz doceniają wagę dobrego życia prywatnego i posiadanych pasji. W tym samym roku urodziło im się dziecko…

Powoli i precyzyjnie przyglądasz się ich twarzom, wnikliwości spojrzenia, odmierzasz tętno, czujesz napięcie w powietrzu. Jedno z nich za chwilę powie „dlatego dziś się żegnamy”. Drugie zaś usłyszy „dlatego dziś się żegnamy”. 

Przez chwilę „wejdź w mokasyny” osoby zwalniającej, co myśli, co czuje, co chciałaby zrobić, jak zareagują jej najbliżsi kiedy dowiedzą się, że dziś zwalniała bliskiego jej pracownika, którego znali… 

„Większość firm nie planuje pożegnania z pracownikami. Na rynku ugruntują swoją pozycję te organizacje, które ów kluczowy moment przejdą ze swoimi pracownikami w sposób życzliwy i wzajemnym szacunkiem. Tworząc przestrzeń dla wyrażenia wdzięczności, zrozumienia i ukazania perspektywy, która zawiera się w słowach „do zobaczenia”.

Według badań aż 45% osób po dokonaniu procesu zwolnień uskarżało się na konsekwencje psychosomatyczne.

Warto zatem, aby firmy zadbały o tę grupę pracowników organizując szereg szkoleń oraz spotkań ze specjalistami. My czasowo i finansowo zoptymalizowaliśmy te działania na platformie #HRwspiera w module Outplacement online. Połączyliśmy najważniejsze wiązki niezbędnej wiedzy oraz umiejętności w jeden zdalny proces, dzięki któremu odpowiedzialny za pożegnanie swoich pracowników, może się do tego przygotować.

Pobierz e-book podsumowujący akcję HRwspiera

Oprócz kilkunastu webinarów, które edukowały branżę HR na temat Outplacementu, stworzyliśmy także e-book. Zebraliśmy w nim kompleksowy zestaw porad i rozwiązań, przygotowany przez ekspertów. To „pigułka” informacyjna, która pozwoli na przygotowanie realnie wspierającego programu Outplacementu.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo