HRlink Blog

Human Relations Trends 2025: wyzwania rekrutacyjne

O tym, jakie wyzwania rekrutacyjne czekają na nas w najbliższych latach piszą w raporcie „Human Relations Trends 2025” piszą w raporcie HRlink i Goldenline Kamil Wiatr z ATERIMA WORK oraz Wiesława Miecznikowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Zapraszamy do lektury fragmentu raportu

Rekrutacja 2022 – Kamil Wiatr

Daleko idąca automatyzacja i cyfryzacja to procesy, które dzieją się na naszych oczach już od dawna. Obecnie jednak najwięcej zmian powoduje trwająca pandemia. Ciągle zadajemy sobie pytanie: kiedy wrócimy do normalności? Wydaje się jednak, że to nie będzie powrót do tego, co było.

Jacy wyjdziemy z pandemii i czym „nowa normalność” będzie charakteryzować się w obszarze rekrutacji? Na pewno w bliskiej
perspektywie zmienią się ogłoszenia o pracę. Zaczną przybierać nowe, coraz bardziej innowacyjne formy.

Jeszcze częściej i chętniej będziemy korzystać z nowych technologii, np. platform prezentujących najważniejsze informacje o firmie, wypowiedzi pracowników czy nawet biuro – pod warunkiem, że pracodawca
pozostanie przy tej formie pracy, bo tryb zdalny z pewnością zagości na dłużej, a w wielu miejscach stanie się standardem.

Ogłoszenia powinny dać kandydatom możliwość skontaktowania się z pracownikami i ambasadorami danej organizacji. Dzięki technologiom zyskają znacznie szerszy wymiar, pokazując kulturę organizacyjną i specyfikę stanowiska – zapewne w bliskiej perspektywie z wykorzystaniem wideo i z większym zaangażowaniem hiring managera nie tylko w jego przygotowanie, ale też promocję.

Ekspert: Kamil Wiatr – kierownik operacyjny w ATERIMA WORK.
Od 10 lat pomaga pracodawcom w wyborze odpowiednich
pracowników, kładąc nacisk na analizę kompetencji i umiejętności.
Zajmuje się również rekrutacją i zatrudnieniem cudzoziemców.
Specjalista w zakresie strategii sprzedażowej i budowania długofalowych
relacji z klientami. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego i studiów podyplomowych z zakresu employer brandingu na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Zapisz się na newsletter HRlink,
a otrzymasz bezpłatnie raport  

„Human Relations Trends 2025” 

Rekrutacja w administracji publicznej 2022 – Wiesława Miecznikowska

Ubiegły rok wymusił ogromne zmiany w funkcjonowaniu wielu instytucji, także naszego urzędu. Wśród ludzi poszukujących pracy wzrosło znaczenie stabilności zatrudnienia. Funkcjonujemy niezależnie od sytuacji gospodarczej, a ten element, jest aktualnie podnoszony jako kluczowy dla kandydatów.

Pandemia oraz wejście na rynek pracy nowego pokolenia pracowników zwiększyły wykorzystywanie nowych rozwiązań technologicznych wspomagających pracę. Aby być w stałym kontakcie z kandydatami, którzy chcieliby dołączyć do grona pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, dość szybko musieliśmy przyspieszyć nasze działania online.

Jaki będzie 2022 rok? W naszej opinii upłynie pod znakiem budowania marketingu rekrutacyjnego i marki pracodawcy wśród instytucji publicznych. Pandemia i nowe realia pracy pokazują jak bardzo
administracja samorządowa, w swoich działaniach zbliża się do korporacyjnego podejścia.


Dlatego instytucje publiczne będą czerpać z doświadczenia obszarów marketingu, sprzedaży czy PR. Bo czym jest rekrutacja, jeśli nie promocją i tworzeniem pozytywnego wizerunku pracodawcy? Coraz większy nacisk będzie kładziony na budowanie długofalowych relacji z kandydatem do pracy. Oprócz samego procesu rekrutacji, którego głównym celem jest znalezienie dobrego pracownika, pracodawca będzie musiał sprawić, aby kandydat czuł się “zaopiekowany”. Budowanie silnych relacji pomiędzy kandydatem a pracodawcą będzie jednym z kluczowych elementów procesu rekrutacji.

Drugą ważną kwestią jest budowanie kultury organizacyjnej, która przekłada się na wzrost zaangażowania pracowników oraz na ich rozwój zawodowy. Jako osoba zarządzająca obszarem rekrutacji widzę potrzebę wdrażania nowych i innowacyjnych pomysłów, które przynoszą efekty w świecie biznesu. Jestem przekonana, że kolejny rok przyniesie nam szereg rozwiązań, które umocnią markę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie jako pracodawcy godnego uwagi. Tego samego życzę wszystkim kolegom i koleżankom z sektora administracji publicznej. Bo praca z myślą i dla mieszkańców oznacza także budowanie.

Ekspertka: Wiesława Miecznikowska – zastępca dyrektora Departamentu
Organizacji ds. kadr i płac w Urzędzie Marszałkowskim Województwa
Mazowieckiego w Warszawie. Od ponad 20 lat związana z obszarem HR.
Jest odpowiedzialna za politykę personalną, w tym projekty rozwojowe i kierowanie zespołami tworzącymi unikatowe rozwiązania. Na co dzień dba o transparentność działań na poziomie pracodawca-pracownik.

Chcesz dowiedzieć się, jak system ATS HRlink pozwoli obniżyć koszty Twoich rekrutacji?

Szukasz inspiracji w swojej codziennej pracy? Zajrzyj też na blog Goldenline oraz weź udział w webinarze o skutecznych poleceniach pracowniczych.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.