HRlink Blog

Webinar HRwspiera. Osoby zwolnione. Jak zadbać o siebie w procesie zmiany? – Artur Dzięgielewski

W czasie trwającej pandemii koronawirusa wiele osób zostało pozbawionych pracy, zleceń, kontraktów albo części wynagrodzenia. Liczba kandydatów poszukujących zatrudnienia w ostatnich tygodniach sukcesywnie rośnie. Prognozowany przez ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej poziom bezrobocia na koniec roku 2020 to około 9-10%. Mimo tego, że nowego zajęcia poszukuje wiele osób, przez cały czas trwania pandemii aktywne były i są organizacje  prowadzące procesy rekrutacyjne.

Pozbawieni zatrudnienia, zleceń, a tym samym wynagrodzenia kandydaci, zaczynają się zmagać z poszukiwaniem nowych wyzwań zawodowych, co w obecnie panującej na rynku sytuacji, wcale nie jest proste. Jakie zatem podjąć działania, by ponownie wrócić do gry i realizować się zawodowo, a tym samym móc normalnie funkcjonować w nowej rzeczywistości? Przede wszystkim warto zachować spokój, choć na początku może nie być to wcale proste. Gdy już opadną emocje związane ze stresem po utracie zatrudnienia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które są niezwykle istotne w procesie poszukiwania nowego pracodawcy.

Co jest ważne podczas poszukiwania pracy i jak wykorzystać w tym celu znane i mniej oczywiste kanały poszukiwania zatrudnienia? Tego między innymi dowiesz się podczas webinaru

W sytuacji, gdy pracodawca podejmie decyzję o zakończeniu współpracy z pracownikiem, nie z jego winy, ważne jest, by jeszcze przed całkowitym zakończeniem współpracy (koniec okresu wypowiedzenia) zadbać o własną przyszłość. Jak to zrobić?

  1. Przede wszystkim warto porozmawiać z bezpośrednim przełożonym i spytać o możliwości wsparcia ze strony organizacji (ważny tutaj jest proces Outplacementu). Nie w każdej firmie funkcjonuje jednak program pomocy w poszukiwaniu nowego zatrudnienia, skierowany do pracowników zwalnianych grupowo czy indywidualnie, dlatego zawsze można poprosić o referencje w formie pisemnej lub na profilu w mediach społecznościowych (rekomendacje na LinkedIn).
  2. Istotne mogą być również rekomendacje od byłego przełożonego, czy pracowników firmy. Obrażanie się na pracodawcę, czy przysłowiowe „palenie mostów” nic dobrego nie przyniesie, bo należy pamiętać, że w przyszłości może pojawić się propozycja współpracy z tym samym pracodawcą.

Zadbanie o siebie to klucz do dalszego sukcesu na drodze do znalezienia pracy.

Bierne siedzenie nic nikomu nie da, dlatego ważna jest duży poziom aktywności. Pierwsze chwile mogą być trudne, dlatego wskazane jest wsparcie rodziny, bliskich, przyjaciół, a w trudniejszych przypadkach nawet psychologa, który z pewnością wskaże jak odnaleźć się w nowej sytuacji.

Niezwykle ważna w procesie poszukiwania zatrudnienia jest również zmiana nastawienia, w tym niezrażanie się do braku odpowiedzi na wysyłane aplikacje, pozytywne podejście do nowych wyzwań, niezamykanie się na nowe branże, stanowiska, czy chociażby niższe niż wcześniej wynagrodzenie.

Szansą jest też przebranżowienie się i tu z pomocą mogą przyjść doradcy zawodowi, czy inicjatywa HR Pogotowie, która także wspiera w takim zakresie.

Pamiętać trzeba, że długo niezmieniane CV musi zostać zaktualizowane i pod względem merytorycznym, i wizualnym.

Skutecznych metod na poszukiwanie pracy jest wiele, jednak najpopularniejsze obecnie są:

  • social media,
  • uzupełniony profil zawodowy,
  • szeroka sieć kontaktów,
  • aktywność w ramach LinkedIn.

Oczywiście nie należy rezygnować z takich kanałów poszukiwania pracy jak ogłoszenia, ale nie można bazować tylko na nich. Warto być otwartym na nowe, unikalne metody. Jedną z nich jest HR Pogotowie, które bezpłatnie pomaga znaleźć potrzebującym zatrudnienie, łącząc ich bezpośrednio z osobami rekrutującymi.

Nie ma sytuacji bez wyjścia i każdy w końcu znajdzie nowego pracodawcę, trzeba tylko być cierpliwym i działać aktywnie.

Co zrobić, aby znaleźć zatrudnienie tak jak 32 kandydatów z listy HR Pogotowie? O tym opowie Artur Dzięgielewski podczas naszego webinaru.

Artur Dzięgielewski HRpogotowie

Pobierz e-book podsumowujący akcję HRwspiera

Oprócz kilkunastu webinarów, które edukowały branżę HR na temat Outplacementu, stworzyliśmy także e-book. Zebraliśmy w nim kompleksowy zestaw porad i rozwiązań, przygotowany przez ekspertów. To „pigułka” informacyjna, która pozwoli na przygotowanie realnie wspierającego programu Outplacementu.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo