HRlink Blog

Spotkania z pracodawcami w szkołach – wyniki badania

wyniki badania gumtree

W dzisiejszym świecie rekrutacji grupą targetową są nie tylko osoby gotowe podjąć zatrudnienie tu i teraz. Wielu rekruterów nawiązuje współpracę ze światem nauki, aby budować świadomość i markę Pracodawcy już na etapie zdobywania wykształcenia i określania ścieżki zawodowej. Spotkania z przedstawicielami firm to dla uczniów szkół zawodowych i techników jedna z najbardziej atrakcyjnych form przygotowywania się do wejścia na rynek pracy. Jednocześnie  okazuje się, że takie spotkania często kończą się dla uczniów rozczarowaniem i nie spełniają ich oczekiwań. Dlaczego taka forma współpracy, pomimo iż pożądana, jest tak nisko oceniana w praktyce? Co zrobić, aby nasza grupa docelowa — uczniowie, rzeczywiście chcieli dowiedzieć się więcej o potencjalnym pracodawcy? Na to pytanie odpowiedzi udziela nam Katarzyna Merska — Pietrak, Koordynator ds. Komunikacji i Koordynator kampanii Start do Kariery, Gumtree.pl

Jakiej formy współpracy oczekują uczniowie?

W przeprowadzonym przez Gumtree.pl pod koniec października 2018 roku badaniu ponad 59% ankietowanych uczniów zadeklarowało, że jedną z najbardziej pożądanych przez nich form współpracy szkoły z firmami byłoby organizowanie zajęć w firmach w ramach zajęć obowiązkowych. Prawie 45% uważa, że uczniowie powinni uczestniczyć w dniach otwartych w firmach. Pokazuje to jednoznacznie, że uczniowie chcą w sposób możliwie praktyczny i realny poznać specyfikę pracy w danym zawodzie. Jednocześnie niemal co trzeci uczeń wskazał, że dobrą formą współpracy byłyby spotkania z przedstawicielami firm ogólnie.

Jak oceniają dotychczasowe spotkania?

A jak w praktyce wygląda ocena takich spotkań przez uczniów? Niestety aż 17% ankietowanych wskazało, że dotychczasowe spotkania z przedstawicielami firm zdecydowanie nie spełniło ich oczekiwań. Również zapoznawcze wyjścia studyjne do firm nie zyskały uznania – po 12% uczniów uznało, że taka forma przygotowania do zawodu raczej nie spełnia ich oczekiwań, bądź zdecydowanie nie.

Jakie są przyczyny niskiej oceny spotkań uczniów w firmami?

Żeby poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje, wystarczy wybrać się na organizowane przez dowolną szkołę ponadpodstawową targi bądź dni kariery.

Z założenia uczniowie, będący na „swoim terenie” powinni mieć ułatwiony kontakt z przedstawicielami firm i wyjść z takich spotkań z nową, użyteczną wiedzą na temat konkretnej branży czy wymagań w danej firmie. Tymczasem bardzo często przez większość takiego eventu naprzeciwko siebie stoją dwa obozy:

  • Onieśmieleni uczniowie nie wiedzą, czy do przedstawiciela firmy powinni podejść już z gotowym CV, czy mogą go po prostu zapytać o to, jaki ma zawód, albo czy podoba mu się praca w jego firmie.
  • Z drugiej strony są pracownicy, którzy rozglądają się, może nawet z uśmiechem, ale dalej tkwią na swoim stanowisku, czekając, aż któryś z nauczycieli wypchnie „ochotnika” do rozmowy.

Fajnie, jeśli Pracodawca pomyśli o takiej formie spotkania, która po pierwsze „przełamie lody” i ośmieli trochę młode osoby do, chociażby zadawania pytań, po drugie zaangażuje uczniów do jakiegoś zadania/dyskusji. Możemy też pokazać specyfikę pracy poprzez zadanie/projekt, przedstawić case’y z życia wzięte czy nawet zorganizować grę.

Dyrektorzy szkół średnich jako jeden z głównych problemów we współpracy z biznesem wymieniają:

  • brak zasobów ludzkich po stronie firm,
  • nieznajomość zasad funkcjonowania szkoły i niezrozumienie,
  • wymagania względem otwartości i inicjatywy ze strony uczniów.

Dla wielu 15- i 16-latków, jest to często pierwsze spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Nie mają oni odwagi i zwyczajnie wiedzy jak powinni się zachować, o co mogą pytać i jak pytać, aby uzyskać pożądane informacje.

Spotkania uczniów z przedstawicielami firm powinny przynosić korzyści obu stronom.

Rozmowa ma pozwolić uczniowi dowiedzieć się, jakie są wymagania w branży, która go interesuje, jakie wymagania stawia kandydatom dana firma. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy uczeń powinien być zachęcony do zadawania pytań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o Pracodawcy. Taka spokojna rozmowa na luzie pozwala na przełamanie lodów i zmniejszenie stresu przy kolejnych doświadczeniach na rynku pracy.

Z punktu widzenia firmy spotkania z uczniami są ważne ze względów rekrutacyjnych i employer brandingowych. Warto wziąć pod uwagę, że firmy współpracują ze szkołami, które kształcą uczniów w ich branży i zawodach, które są w danej firmie potrzebne. Jest to niewątpliwie jeden ze sposobów na długofalową politykę rekrutacyjną, która wymaga zaangażowania obu stron i dobrego zrozumienia grupy docelowej.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo