HRlink Blog

Jak wykorzystać StackOverflow do rekrutacji

W poprzednim artykule opisaliśmy możliwości, które daje nam GitHub w poszukiwaniu programistów. Dziś kontynuujemy ten temat – zapoznamy się z innym portalem przeznaczonym dla developerów, który możemy wykorzystać w celu prowadzenia procesu rekrutacyjnego i poszerzenia bazy kandydatów. Mowa o StackOverflow.

Czym jest StackOverflow?

StackOverflow to portal skierowany do programistów. To właśnie na nim developerzy zadają pytania związane z wytwarzaniem oprogramowania, a inni profesjonaliści na nie odpowiadają. Bardzo często możemy natknąć się na ciekawe dyskusje. Poza byciem platformą Q&A StackOverflow może zostać również wykorzystany przez rekruterów jako duża baza kandydatów.

Jak szukać na StackOverflow?

Wyszukiwarka dostępna na stronie nie nadaje się do szukania potencjalnych kandydatów w procesie rekrutacyjnym – jest przystosowana do szukania konkretnych tematów związanych z wytwarzaniem oprogramowania. W tym przypadku najlepiej więc od razu zacząć prowadzić sourcing korzystając z możliwości narzędzi wspierających rekrutację, czyli X-ray oraz Boolean Search.

Pomimo to, swój sourcing rozpocznij od wizyty na stronie głównej StackOverflow:

  1. Wpisz w dostępną wyszukiwarkę interesującą Cię technologie. Zostaniesz przeniesiony na stronę zawierającą wszystkie pytania, które obejmują Twoją frazę. Po co? W StackOverflow technologie oznaczone są tagami. Przez to jeden język programowania może kryć się pod wieloma nazwami.
  2. Musisz się posłużyć wszystkimi możliwymi nomenklaturami. Przykładowo „Java” może być również oznaczona jako „jdk”, „jre”, „j2se”. W związku z tym na początku poszukiwań kandydatów sprawdź tagi poprzez stronę główną, a następnie spisz pod jakimi innymi nazwami może się kryć poszukiwana przez Ciebie technologia. Wszystkie powiązane tagi znajdziesz na stronie, która wyświetli Ci się po wpisaniu technologii w wyszukiwarkę – są po prawej stronie.
  3. Kiedy masz już listę tagów stwórz odpowiednią formułę wyszukiwania w Google. Najprościej i najszybciej jest skorzystać ze świetnego narzędzia HR, czyli strony recruitin.net. Wpisz wszystkie słowa kluczowe, które wcześniej zebrałeś oraz określ lokalizację, w której szukasz developera. Stworzoną frazę możesz uzupełnić o Boolean Search. Możesz również samemu stworzyć odpowiednią formułę wyszukiwania. Jak? Zobacz nasz artykuł na temat rekrutacji online z wykorzystaniem X-ray Search i sam się przekonaj!

Jak przeglądać profil na StackOverflow?

  1. Na górze profilu znajduje się nazwa użytkownika oraz opis. Najczęściej odnajdziesz tam informacje na temat stanowiska, firmy oraz technologii, natomiast pamiętaj, że nie wszyscy użytkownicy to uzupełniają.
  2. Po prawej stronie znajdują się informacje na temat ilości udzielonych odpowiedzi. Możesz również sprawdzić jaki zasięg osiągnął dzięki nim ten kandydat.
  3. Więcej na temat aktywności kandydata dowiesz się klikając na zakładkę „Activity”, znajdującą się nad zdjęciem. To co Cię powinno jeszcze zainteresować w tej części profilu to informacje znajdujące się poniżej aktywności: lokalizacja, odnośniki do innych portali społecznościowych i stron internetowych.
  4. Pod tą sekcją zobaczysz listę top tagów – możesz sprawdzić tutaj technologie, którymi zainteresowany jest kandydat, jeśli sam tego wcześniej nie określił.
  5. Poniżej znajdują się top posty, w których udziela się użytkownik. Na samym końcu znajdują się odznaczenia, które przyznawane są za osiągnięcia zdobyte na portalu.

Istnieje jeszcze inny widok profilu, który nazywa się „Developer Story”. Jeśli chcesz na niego przejść musisz kliknąć na przycisk „Developer Story” znajdujący się nad zdjęciem kandydata. Profil wygląda wówczas jak CV – zobaczysz szczegółowe informacje na temat zatrudnienia, kursów i umiejętności. Pamiętaj, że tylko niektórzy użytkownicy udostępniają ten typ widoku profilu.

Czy warto korzystać ze StackOverflow?

Programiści są jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych – zrekrutowanie dobrej osoby to nie lada wyzwanie. Aby pozytywnie zamknąć proces rekrutacyjny warto więc posiłkować się również StackOverflow.

Poza znalezieniem ciekawych kandydatów, będziesz mógł również sprawdzić w jakich dyskusjach udziela się dana osoba. Dzięki temu ocenisz wstępnie jej wiedzę techniczną oraz obszary zainteresowania.

Dodatkowo, to w jaki sposób zachowuje się w internecie, jak prowadzi dyskusję i odpowiada na pytania będzie doskonałą podstawą do poznania cech osobowości kandydata i do wstępnego sprawdzenia czy pasuje on do Waszej kultury organizacyjnej. Mając te informacje będziesz mógł lepiej prowadzić komunikację z kandydatem, co pozytywnie wpłynie na candidate experience oraz wizerunek pracodawcy.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo