HRlink Blog

Jak wykorzystać GitHub do szukania programistów

pozyskanie kandydatów

Programiści to jedna z najbardziej pożądanych grup zawodowych. W samej Polsce brakuje około 50 tysięcy developerów. Z tego względu rekruterzy robią co w ich mocy, aby zwerbować najlepszych ludzi i z sukcesem zakończyć proces rekrutacyjny. Efektem tego jest zalewanie skrzynek programistów na Linkedin wiadomościami z ofertami pracy. Coraz trudniej jest dotrzeć do dobrego kandydata. Aby zaradzić temu problemowi, proponujemy prowadzenie sourcingu przez inne kanały. Jednym z nich jest GitHub, który jest świetnym przykładem wykorzystania nowoczesnej metody rekrutacji.

Czym jest GitHub?

GitHub jest portalem, na którym programiści mogą publikować swoje repozytoria oraz programy open source. Mówiąc prościej – programiści publikują tam swój kod, mogą też pracować zespołowo nad projektami.

Jest to doskonała baza kandydatów z doświadczeniem, jak również tych dopiero początkujących.

Jak szukać na GitHub?

Do dyspozycji mamy wyszukiwarkę wbudowaną w stronę. Odnajdziesz ją pod tym adresem: https://github.com/search/advanced. Na pierwszy rzut oka może się wydawać ona trochę skomplikowana. Przyjrzyjmy się więc jak ją obsługiwać.

Przy prowadzeniu sourcingu zacznij od dwóch najważniejszych rzeczy: – wybrania technologii, której szukasz (np. C#, Java) oraz lokalizacji. Wybór technologii znajdziesz w: „advance options” à „written in this language”. Technologię możesz również wybrać w: „users options” à „working in this language”. W tej sekcji ustawisz też odpowiednią lokalizację, korzystając z pola „from this location”.

Poniżej znajdziesz kolejne opcje, które mogą Ci się przydać do prowadzenia procesu rekrutacyjnego.

Ominęliśmy opis tych zmiennych, które nie będą pomocne do poszerzania Twojej bazy kandydatów.

Advance options

  • From these owners – pozwala wyszukać konkretną osobę. Jeśli nie szukasz nikogo konkretnego, możesz pominąć tę opcję.
  • Created on the dates – dzięki niej możesz dotrzeć do aktywnych użytkowników. Wpisujesz, w jakim okresie zostało dodane repozytorium.

Repositories options

  • With this many stars – możemy założyć, że im więcej gwiazdek ma dane repozytorium, tym lepszy kod, a co za tym idzie zdolniejszy programista. Pozwala znaleźć najlepszych z najlepszych. Jeśli jednak repozytorium nie ma żadnych gwiazdek to wcale nie oznacza to, że kod jest zły – repozytorium może po prostu nie być popularne. Z tego względu zalecamy ostrożność z tą zmienną.

Users options

  • With this many followers – obserwujący również świadczą o popularności użytkownika – zakładamy, że im popularniejszy developer, tym lepszej jakości tworzy kod. Ponownie jak z ilością gwiazdek, tutaj również zalecamy ostrożność.

Code, issues i wiki options ominęliśmy. Dlaczego tak dużo pomijamy? Trzeba pamiętać, że GitHub nie jest narzędziem HR, czy też systemem do rekrutacji. Jest to portal dla programistów, a jego głównym celem jest dzielenie się kodem. Opcje wyszukiwania są więc przeznaczone dla developerów, którzy chcą znaleźć ciekawe repozytorium. My jako rekruterzy wykorzystujemy tylko część możliwości wyszukiwania.

X-ray Search w GitHub

Aby znaleźć kandydata na GitHub, możesz również skorzystać z mocy X-ray Search.

Pamiętaj, aby wyeliminować możliwości wyszukiwania stron niezwiązanych z profilami kandydatów. Do swojej frazy wyszukiwania dopisz zatem:

-intitle:”at master” -inurl:”tab” -inurl:”jobs.” -inurl:”articles”. 

Dodaj też „joined on”. Jak będzie wyglądać fraza potrzebna do przeszukania zasobów GitHub?

site:github.com „joined on” -intitle:”at master” -inurl:”tab” -inurl:”jobs.” -inurl:”articles”

Następnie wpisz swoje słowa kluczowe, korzystając z operatorów i zasad znanych z Boolean Search.

Jak przeglądać profil na GitHub?

Profil kandydata na GitHub różni się od Linkedin. Jak odczytywać z niego informację?

  1. Po lewej stronie profilu, pod zdjęciem, znajduje się krótki opis osoby oraz informacje na jej temat. Znajdziesz tam również lokalizację. Reszta informacji jest opcjonalna – kandydat może, ale nie musi, dodać notatkę na temat pracodawcy, może podać link do swojej strony, lub adres email.
  2. Na profilu kandydata będą Cię głównie interesowały repozytoria – sprawdzisz, w jakiej technologii specjalizuje się dany kandydat.
  3. Zakładka „stars” i „followers” informuje Cię, jak popularny jest dany profil. Jeśli klikniesz repozytorium, sprawdzisz ile osób stworzyło jego kopię, która pozwala na zmianę kodu i późniejsze wykorzystanie go ponownie (we własnych projektach). Oczywiście im lepszy kod, tym więcej kopii. Sprawdzisz to, patrząc na liczbę obok nazwy „fork” (drugie zdjęcie).

Strona profilu

Strona repozytorium

Czy warto korzystać z GitHub?

Zdecydowanie warto. Portal ten jest ogromną pomocą dla rekrutera i oferuje Ci dostęp do bazy kandydatów, niedostępnej na innych stronach.

Kontaktując się z developerami przez to narzędzie możesz mieć pewność, że Twoja wiadomość nie zginie w tłumie podobnych. A to natomiast daje Ci przewagę i duże szanse na pozytywne zakończenie procesu rekrutacyjnego.

Zobacz także jak wykorzystać StackOverflow w rekrutacji specjalistów IT.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo