HRlink Blog

Podstawy korzystania z X-ray Search

Podstawy korzystania z X-ray Search HRlink

X-ray Search jest kolejną po Boolean Search metodą wykorzystania technologii w rekrutacji. Dzięki niemu możesz poprzez Google przeszukać zasoby dowolnej strony, bez wchodzenia na nią. Niestety nie jest to dobrze znana technika. Najwyższy czas jednak to zmienić. Opanowanie tej metody sourcingu pozwala na prowadzenie efektywniejszej rekrutacji.

Odpowiadamy na pytania takie, jak: recruitin net, pl linkedin com, x ray linkedin, search x, google x ray, x ray searching, x ray search, X-ray Search.

Podstawowe operatory w X-ray Search

Podobnie jak w Boolean Search, również w X-ray Search nasze działanie opiera się na wykorzystywaniu operatorów, które tworzą odpowiednią formułę wyszukiwania. Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że po operatorach w X-ray Search nie robimy spacji.

 • site: – wpisujmy stronę, której zasoby chcemy przeszukać w danym procesie rekrutacyjnym. Nie używamy „WWW”/”http”. Np. site:linkedin.com
 • intitle: – wyszukuje konkretne wyrażenie w tytule strony, np. intitle:źródło
 • inurl: – wyszukuje konkretne wyrażenie w adresie strony np. inurl:com/groups

Pamiętaj, że w przypadku określenia przeszukiwanej strony poprzez „site”, „intitle” oraz „inurl” będą jej dotyczyć. Jeśli nie określisz „site”, wówczas pozostałe dwa operatory będą przeszukiwać całości zasobów internetu.

X-ray Search w Linkedin, StackOverflow i Github

Wyżej opisane operatory są bazą, dzięki której możesz przeszukać interesujące Cię portale. Często jednak samo wpisanie adresu strony może nie wystarczyć. Dla przykładu weźmy Linkedin, czyli najważniejszy portal do rekrutacji online. Jeśli wpiszesz samo „site:linkedin.com” dostaniesz wyniki, które będą zawierać artykuły, ofert pracy, prezentacje oraz profile ludzi. Ciebie jako rekrutera najprawdopodobniej interesują tylko te ostatnie rezultaty. Dojście samemu do tego, jaką formułę wpisać może zająć trochę czasu.

Poniżej prezentujemy więc informacje, co należy uwzględnić w formule wyszukiwania podczas pracy z Linkedin, StackOverflow oraz GitHub?

 • Korzystając z X-ray Search, przy przeszukiwaniu Linkedin trzeba pamiętać, że zostaną nam wyświetlone jedynie profile publiczne – oznacza to, że nie zobaczymy wszystkich osób, do których mielibyśmy dostęp z poziomu wyszukiwarki Linkedin. Ciągle jest to jednak potężne grono kandydatów, do których możemy dotrzeć.
  Linkedin używa dwóch nazw na określanie profilów publicznych: „pub” albo „in”. Dlatego, aby zobaczyć konta kandydatów, wpisz formułę: site:pl.linkedin.com (inurl:com/pub | inurl:com/in). Możesz również użyć wyrażenia: site:pl.linkedin.com/in/ OR site:pl.linkedin.com/pub/. Oba znaczą to samo.
 • W przypadku StackOverflow pamiętaj, żeby zawrzeć w wyszukiwaniu: site:stackoverflow.com/users -„Keeping a low profile.” Dodatkowo dzięki X-ray Search masz również dostęp do osób, które stworzyły swój profil w zakładce „kariera” dostępnej na tej stronie. Aby je zobaczyć, wpisz: site:careers.stackoverflow.com -inurl:jobs|meetup|company|cities.
 • W przypadku GitHub musisz pamiętać, aby wyeliminować możliwości wyszukiwania stron niezwiązanych z profilami kandydatów. Wpisz zatem: -intitle:”at master” -inurl:”tab” -inurl:”jobs.” -inurl:”articles”. Dodaj również sformułowanie „joined on” – to wyrażenie zawsze znajduje się na profilach osób dostępnych na Github – dzięki niemu wyświetlisz tylko strony z informacjami o potencjalnych kandydatach.

Wykorzystanie Boolean Search w X-ray Search

Boolean i X-ray Search to nierozłączna para. Dzięki X-ray przejrzysz zasoby strony, a Boolean pozwoli Ci sprecyzować, co chcesz znaleźć.

Dla przykładu poszukajmy osoby na Linkedin, która zna C# i .Net, jest z Warszawy. Formuła taka będzie wyglądać:

-intitle:"profiles" -inurl:"dir/" site:linkedin.com/in/ OR site:linkedin.com/pub/ („.net” AND „C#”) (Warszawa OR Warsaw)

Jeśli chcemy znaleźć taką osobę na StackOverflow, użyjemy formuły:

site:stackoverflow.com/users („.net” AND „C#”) (Warszawa OR Warsaw)

Narzędzie będące pomocą dla rekrutera

Pamiętanie o specyficznych operatorach, koniecznych do wpisania przy przeszukiwaniu różnych stron, może sprawić duże problemy. Dlatego, aby zapewnić łatwiejszą rekrutację, można skorzystać ze strony recruitin.net.

Jak ona działa:

 • Wybierasz, który portal chcesz przeszukać (do wyboru: Linkedin, Dribbble, Google+, GitHub, Xing, StackOverflow, Twitter),
 • określasz słowa klucze (nie zapomnij o skorzystaniu z Boolean Search),
 • klikasz zielony guzik i gotowe!

Zostajesz przeniesiony na stronę Google z gotową już frazą wyszukiwania. Szybko, prosto i precyzyjnie. Skoro jednak istnieje takie narzędzie, które stworzy wyszukiwanie za Ciebie, to po co znać sposób prowadzenia sourcingu poprzez X-ray Search? Pomyśl co się stanie, jeśli pewnego dnia to narzędzie przestanie działać – zostaniesz z niczym. Czasem musisz też zmodyfikować frazę. Oczywiście warto korzystać z tej strony, ponieważ usprawnia rekrutację. Nie można jednak zapomnieć, że najważniejszą rzeczą jest, aby mieć tę wiedzę również w głowie.

X-ray Search to przykład wykorzystania technologii w rekrutacji. Warto poświęcić chwilę na zgłębienie wiedzy z tego tematu oraz wypróbowanie jej w praktyce. Zaowocuje to w przyszłości szybszą rekrutacją.

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo