HRlink Blog

Rekrutacja zdalna. Jak efektywnie rekrutować online?

Rekrutacja zdalna. Jak efektywnie rekrutować online?

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Rekrutacja online jak się przygotować?
 2. Jak wygląda współpraca hiring managera z rekruterem w rekrutacji online?
 3. Jakie narzędzia wspierają rekruterów w rekrutacji online?

Rekrutacja online jakie jest najważniejsze wyzwanie?

Jednym z kluczowych elementów procesu rekrutacji jest współpraca rekrutera z hiring managerem. Stanowi podstawę sukcesu w zatrudnianiu właściwych osób do organizacji.

Jak możesz zaplanować projekty rekrutacyjne online tak, aby wszystkie osoby uczestniczące były zaangażowane na każdym etapie rekrutacji? Od momentu startu rekrutacji, poprzez źródła dotarcia, selekcję kandydatów, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, analizę prowadzonych działań, wyciąganie wniosków, aż po spójną i stałą komunikację z kandydatami?

Naszą receptą jest połączenie technologii i dobrych praktyk rekrutacyjnych w procesie rekrutacji online.

 Jak się przygotować do rekrutacji online?

Po pierwsze diagnoza

Zastanów się wspólnie z Hiring Managerami, jakie zmiany są konieczne, aby rekrutacja online była równie skuteczna jak dotychczasowy proces rekrutacyjny.

 1. Koniecznie określ role i odpowiedzialności w procesie, pamiętając o tym, że masz ograniczone możliwości komunikacji (chociaż czy na pewno ograniczone? O tym później ;))
 2. Zdefiniuj potencjalne ryzyka i największe wyzwania rekrutacji zdalnej
 3. Rozpisz proces, zapewniając back up w przypadku, gdy inne osoby zaangażowane w proces nie będą dostępne (losowe przypadki zdarzają się zawsze).

Po drugie zaangażowanie obu stron i KOMUNIKACJA

Zatrudnienie właściwej osoby do zespołu/organizacji to wspólny cel rekrutera i hiring managera.

Obopólne zaangażowanie w projekt jest możliwe, jeśli stworzymy sobie nawzajem przestrzeń do szybkiej i transparentnej komunikacji – to pozwoli być na bieżąco i monitorować działania wszystkich osób zaangażowanych w proces rekrutacji online.

 1. Ważny jest sposób wymiany kluczowych informacji we właściwym czasie.
 2. Konieczne jest też określenie konkretnego czasu na działanie dla wszystkich stron, co pozwoli na terminową realizację zadań.
 3. Równie istotna w budowaniu zaangażowania jest stała analiza działań, wyciąganie wniosków i usprawnienia.

W końcu rekrutacja online to dla wielu z nas nowe doświadczenie i oczywistym jest pozostawienie marginesu na błędy i poprawki.

Po trzecie dobór odpowiedniego narzędzia, wspierającego rekrutację online

wspolraca-w-rekrutacji

Kiedy już wiemy, jak chcemy zrealizować rekrutację zdalnie, to kolejnym krokiem jest wybór narzędzia, które umożliwi nam pożądane działania. Przede wszystkim pomyślmy o takim rozwiązaniu, które realnie wspiera zarządzanie projektem rekrutacyjnym i komunikację rekruterów z biznesem. Wspiera zawsze, nie tylko w procesach rekrutacji online. Takim rozwiązaniem jest np. system do rekrutacji ATS, który pozwoli ci na:

 1. Praca na projektach – tworzenie i prowadzenie projektów rekrutacyjnych – umiejscowienie projektu w strukturze organizacyjnej i stworzenie zespołu projektowego z określeniem ról poszczególnym uczestnikom. Dzięki temu nad jedną rekrutacją może pracować kilka zaangażowanych w proces osób. Wszystko w jednym miejscu, w jednym narzędziu.
 2. Współpraca z zespołem – stworzenie zespołu projektowego (np. rekruter + hiring manager), z określeniem ról poszczególnym uczestnikom. Wszystkie informacje dot. rekrutacji i Kandydatów gromadzone są w jednym miejscu, pozwalając na monitorowanie postępów procesu. 
 3. Zarządzanie kandydatami – szybkie i łatwe przejrzenie plików CV oraz podjęcie decyzji dotyczącej dalszego procesowania danej aplikacji. Korzystając z graficznego podglądu pliku CV, dostępnego od razu z poziomu listy kandydatów, możesz zapoznać się z pierwszym CV już po jednym kliknięciu. 
 4. Komunikacja z kandydatami – stworzenie listy „to-do” oraz planowanie kolejnych kroków za pomocą terminarza. Zapisywanie konkretnych zadań: wykonanie telefonu do Kandydata, spotkanie, złożenie oferty zatrudnienia, korzystanie z własnych szablonów wiadomości e-mail i SMS i wysyłanie wiadomości bezpośrednio z ATSa. Wszystkie wysłane wiadomości zapisują się na karcie kandydata i tworzą archiwum korespondencji.

Chcesz wiedzieć więcej? A może chcesz zobaczyć jak wygląda proces zdalnej rekrutacji za pomocą HRlink? TUTAj możesz skontaktować się z nami i umówić na darmowe demo.

wspolpraca-na-projektach-rekrutacyjnych
Moduł Managera w HRlink pozwala na wsparcie i optymalizację procesów rekrutacyjnych

A po zakończonej rekrutacji, ATS pozwala także na:

Zdalny Onboarding – Uporządkowany i prosty proces Onboardingu, wspierający wdrożenie do organizacji nowych Pracowników. Wszystkie informacje i zadania, niezbędne w pierwszych tygodniach pracy, zebrane w jednym miejscu. Wsparcie Pracownika przez cały okres wdrożenia. Więcej o Onboardingu HRlink przeczytasz TUTAJ.

Onboarding online HRlink
Moduł Onboarding w HRlink pozwala na zdalne wdrożenie pracownika

Pamiętajmy, że poprzez właściwe narzędzie możemy większość z naszych zadań w procesie rekrutacji wykonać zdalnie, ale przy okazji zwyczajnie uprościć, zautomatyzować bądź zoptymalizować.

Chcesz dowiedzieć się jak skutecznie rekrutować zdalnie z systemem HRlink? Zapytaj o demo TUTAJ.

Pozyskuj Kandydatów, zatrudniaj i wdrażaj Pracowników z HRlink!

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo