HRlink Blog

Strajk nauczycieli – jak firmy wsparły swoich pracowników

strajkujący nauczyciele

Od kilku tygodni obserwujemy napiętą sytuację pomiędzy nauczycielami a przedstawicielami władzy. Konflikt osiągnął moment kulminacyjny tuż przed egzaminami gimnazjalnymi i 8 kwietnia rozpoczął się protest nauczycieli. Aktualna sytuacja na linii rząd-nauczyciele niesie za sobą dużo konsekwencji – zarówno tych długo, jak i krótkoterminowych. Zamknięcie szkół spowodowało, że dzieci nie mają zapewnionej opieki podczas godzin pracy rodziców.

Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy w tej sytuacji, jest wzięcie urlopu przez jednego z opiekunów lub wykorzystanie przysługującego wolnego z „opieki nad dzieckiem”. Nie jest to jednak długoterminowe wyjście z sytuacji – urlop kiedyś się skończy (nie wspominając o tym, że powinien zostać wykorzystany w inny sposób). Jak więc pracujący rodzice mogą sobie poradzić w tej sytuacji?

Firmy wspierają pracowników podczas strajku nauczycieli

Obecnie coraz więcej firm zaczyna dostrzegać, że pracownik nie jest kosztem, ale największym zasobem firmy. Trudności ze znalezieniem dobrego specjalisty przyczyniają się do zmiany postawy przedsiębiorstw. Dbanie o dobre samopoczucie pracowników i zadowolenie z pracy jest dla wielu organizacji niezwykle ważne. Szczególnie istotne dla pracownika jest natomiast poczucie, że firma realnie przejmuje się jego problemami i jest szczerze nim zainteresowana.

Strajk w szkołach pokazał, że wiele firm przejawia taką postawę i jest świadoma pozytywnych efektów takiego działania. Niektóre firmy przygotowały specjalne akcje, dzięki którym wsparli swoich pracowników podczas protestu nauczycieli. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Maria Zarych, HR Business Partner  w firmie Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA:

Na czas strajku nauczycieli sale konferencyjne w Kaczmarski Group zamieniły się w bajkowe centrum opieki nad maluchami.

Przyjęliśmy ponad 70 dzieci naszych pracowników w wieku 4-10 lat. Zajmowali się nimi profesjonalni animatorzy, dzięki czemu nasze pociechy bawiły się i uczyły, a rodzice mogli skupić się na pracy.

Oprócz tego przygotowaliśmy dla maluchów śniadanie, obiad i podwieczorek 😊 Dzieci mogą korzystać z wydzielonych specjalnie dla nich toalet. 

Codziennie odbywają się tematyczne warsztaty, np. „dzień z robotami”, „klockowisko” czy „podróż dookoła świata”.  Projekt jest sporym wyzwaniem logistycznym, ale wiemy, że zdecydowanie warto było zorganizować opiekę i ułatwić życie rodzicom.

Milena Chomont, specjalista ds. HR w firmie eobuwie.pl:

Od początku ogłoszenia strajku przez nauczycieli Zarząd eobuwie.pl podszedł ze zrozumieniem do tej trudnej sytuacji. Mamy świadomość, że budzi ona wiele emocji także wśród rodziców i przede wszystkim dzieci. Dlatego podjęta została decyzja, że jedno z firmowych pomieszczeń przeznaczymy na opiekę nad najmłodszymi.

Od pierwszego dnia strajku rodzice mogą zostawić swoją pociechę pod opieką specjalistów. Dzieci mają zapewnione posiłki, czas wypełniają im wspólne gry i zabawy. To wiele ułatwia, ponieważ rodzice są spokojni i mogą skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych.

Małgorzata Skibińska, Dyrektor Departamentu Personalnego w firmie Provident: 

Postanowiliśmy wesprzeć rodziców dzieci szkolnych i przedszkolnych z placówek, w których nauczyciele podjęli strajk. W Providencie już od lat zakorzeniona jest praca z domu, dlatego teraz  menadżerowie z naszej firmy przypomnieli rodzicom, że mogą korzystać z tego rozwiązania, aby zapewnić dzieciakom opiekę. Jeśli ich obowiązki zawodowe nie wymagają obecności w biurze, mogą skorzystać z tzw. telepracy.

Jeśli praca zdalna nie jest możliwa, pracownicy mogą przyjść z dzieckiem do naszych biur. W dwóch lokalizacjach w salach konferencyjnych stworzyliśmy e-świetlice.

Korzystamy z pomocy profesjonalnych opiekunek, które przygotowują dla dzieci naszych pracowników animacje i warsztaty. Dzieci wykonują prace plastyczne, grają w gry, czytają książki i oglądają filmy. Maluchy mogą też w każdej chwili spotkać się z rodzicami i zjeść z nimi wspólny obiad.

Biurowe świetlice dla dzieci organizujemy także w trakcie tzw.  długich weekendów, dlatego teraz sięgnęliśmy po sprawdzone już wcześniej rozwiązania.

Katarzyna Cicha, Employer Branding, Engagement & Innovations Project Manager w firmie Wolters Kluwer Polska:

W Wolters Kluwer zorganizowaliśmy całodzienną opiekę dla dzieci naszych pracowników w biurach w Warszawie i w Gdańsku. Zainteresowani mogą zadeklarować, w które dni potrzebna jest im pomoc i zostawić swoje pociechy pod dobrą opieką animatorek, które zapewniają zajęcia w czasie pracy rodziców.

Nie żyjemy w próżni, więc firma nie może zamykać oczu w przypadku takich sytuacji, powinna sprawdzić, w jaki sposób wesprzeć ludzi przez umożliwienie pracy zdalnej czy właśnie zapewnienie opieki w biurze.

Mam nadzieję, że nie ma wątpliwości, że jest to też potrzeba biznesowa – chcemy, żeby pracownicy mogli bezstresowo skupić się na swoich obowiązkach i nie martwili się, jak zagospodarować czas dzieciom. To rozwiązanie pod koniec dnia opłaca się wszystkim. 

Paulina Urban, Recruitment& Development Specialist w firmie WP.PL:

Jak podeszliśmy w Wirtualnej Polsce do tematu Strajku Nauczycieli? Z uwagi na dużą liczbę rodziców wśród naszych pracowników od samego początku było dla nas oczywiste, że nie zostawimy ich bez wsparcia w tej sytuacji. 

Zadziałaliśmy dwutorowo – oprócz zwiększenia opcji pracy zdalnej, daliśmy też możliwość skorzystania z zorganizowanej opieki dla pociech naszych pracowników. W biurach WP, w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach, zadbaliśmy o urozmaicenie tego czasu dla dzieci, nie tylko poprzez gry i zabawy z Animatorami.

W warszawskim biurze dzieci miały także okazję zobaczyć jak wygląda praca w studio Telewizji WP oraz wzięły udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy – termin strajku nauczycieli pokrył się z obchodzonymi przez nas w biurze Dniami Zdrowia.

Inicjatywa spotkała się z wieloma ciepłymi reakcjami – początkowo animacje dla dzieci w biurze miały trwać 1 dzień, ale decyzją Zarządu zostały przedłużone. Strajk trwa nadal, a pracownicy WP wciąż mogą liczyć na wsparcie firmy m.in. poprzez pracę zdalną. 

Piotr Wieczorek, Prezes Zarządu w firmie Welcome Airport Services Sp. z o.o.:

Zorganizowaliśmy pokój zabaw dla dzieci w jednej z naszych sali szkoleniowych.

Pracownice HR opiekowały się dziećmi naszych pracowników. Kupiliśmy gry planszowe, aby dzieci miło spędziły czas. Do dyspozycji była woda, napoje i słodycze. 

Strajk nauczycieli pokazał nam, że wiele firm trzyma rękę na pulsie i realnie przejmuje się losem swoich pracowników. Warto wspomnieć, że te działania odbijają się echem w mediach, co nieuchronnie prowadzi do poprawy wizerunku pracodawcy.

Zadbanie o pracowników, poza oczywistymi korzyściami płynącymi z ich zadowolenia, jest również świetnym narzędziem employer brandingowym. Dbanie o pracownika to same korzyści!

Bardzo dziękujemy przedstawicielom firm za podzielenie się informacją na temat organizacji opieki na czas strajku nauczycieli!

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo