HRlink Blog

Zwolnienia pracowników – jak wspierać w niełatwych czasach

Do wielu z nas nie dociera jeszcze, czego właściwie jesteśmy świadkami. Nie czujemy tego do fizycznie, namacalnie. Widzimy jeszcze, jak przez mgłę i nie dociera do nas, że to nie jest film. Co rusz pojawiają się nowe raporty i informacje mówiące o kolejnych upadłościach, zwolnieniach, redukcjach etatu. Globalna zmiana dzieje się na naszych oczach, a my tego doświadczamy coraz bardziej na własnej skórze.  

Zwolnienia nigdy nie są łatwe

Jeśli otrzymaliśmy już wypowiedzenie możliwe, że nie wierzymy własnym oczom. Patrzymy w ten kawałek papieru i zastanawiamy się “jak to się mogło stać?”. Przecież pracowałem w tej firmie od tylu lat! Siedzimy na krześle, wpatrując się w martwy punkt przed sobą i zastanawiamy się, co dalej robić. Jak dalej funkcjonować? A może należymy do drugiej grupy osób, które szczęśliwie jeszcze pracują, ale czują oddech na plecach, że lada chwila może się to zmienić? Być może jesteś pracodawcą i obudziłeś się w nowej rzeczywistości, kiedy jeszcze wczoraj nie planowałeś masowych zwolnień, nikt Ciebie do tego nie przygotował. A dzisiaj z ciężkim bólem serca musisz wręczyć 10, 100, a może 1000 wypowiedzeń?  

Zwolnienia nigdy nie są łatwe i niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny odpowiedzialności za ludzi, z którymi się pracowało.

ZMIANA to słowo klucz najbliższych czasów

Tak kurczowo trzymamy się tego, co mamy, że dramatem wydaje się być puszczenie, a nawet odpuszczenie. Puszczenie kontroli.  

Każda zmiana daj nam możliwość zatrzymania się, zastanowienia co dalej. Często mamy klapki na oczach i nie widzimy, dokąd zmierzamy. Potraktujmy ten czas jako remanent. Dajmy sobie czas na opłakanie, swoistą żałobę po tym, co się właśnie skończyło. Ale nie na użalanie się. Na świadomy bilans tego, co było. Jeśli jesteś pracownikiem, który stracił właśnie pracę, możesz stworzyć plan działania. Poszukać rozwiązań. Zapytać pracodawcę, czy w ramach rozwiązania umowy o pracę może zaproponować Ci działania outplacementowe. Sam możesz również zgłosić się do swojego działu HR i poprosić o pomoc. Taką zwyczajną, koleżeńską.  

Outplacement, perspektywą na przyszłość

To przede wszystkim działania wspierające proces zwolnienia pracowników. To również pomoc dla osób zwolnionych w znalezieniu nowej pracy. To opieka i pomoc w przygotowaniu się osoby zwolnionej do zbudowania perspektywy na przyszłość. Do działań tych należą m.in.: 

 • wsparcie doradcy kariery  
 • wsparcie coacha kariery  
 • stworzenie listy potencjalnych pracodawców. 
 • szkolenie z przygotowania dokumentów aplikacyjnych  
 • wsparcie w przygotowaniu profilu na LI 
 • skontaktowanie z agencjami pracy oraz headhunterami  
 • identyfikacja mocnych i słabych stron pracownika  
 • wspólne z pracownikiem opracowanie strategii poszukiwania pracy. 
 • przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej po polsku lub w języku obcym. 
 • przygotowanie do sesji asessmentowej 
 • przygotowanie się do negocjacji 
 • konsultacje z psychologiem.
   

A może na koniec dnia okaże się, że wreszcie znalazłeś dobry pretekst, żeby się przebranżowić? Przez tyle lat czułeś gdzieś podskórnie, że coś Cię uwiera, ale nie było odpowiedniej motywacji, aby coś zmienić.  

Z punktu widzenia pracodawcy programy takie są bardzo korzystne, ponieważ:  

 • w dużym stopniu zapobiegają wyciekaniu wrażliwych informacji na temat firmy.  
 • poziom zadowolenia pracowników z pracodawcy po zwolnieniu nie spada  
 • pracownicy, którzy pozostają na pokładzie odczuwają mniejszą niepewność i czują, że mogą polegać na swoim pracodawcy i wiedzą, że w razie czego zostaną zaopiekowani. 

Pamiętaj. Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni. 

Wspólnie z HRlink jesteśmy dla Ciebie, aby pomóc Ci w tym właśnie momencie. Zapraszamy do odwiedzania bloga na bieżąco.

#HRwspiera

Trzymamy za Ciebie mocno kciuki! 

Pobierz e-book podsumowujący akcję HRwspiera

Oprócz kilkunastu webinarów, które edukowały branżę HR na temat Outplacementu, stworzyliśmy także e-book. Zebraliśmy w nim kompleksowy zestaw porad i rozwiązań, przygotowany przez ekspertów. To „pigułka” informacyjna, która pozwoli na przygotowanie realnie wspierającego programu Outplacementu.

 

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.