HRlink Blog

Jak zorganizować efektywny onboarding?

jak planować efektywny onboarding

Onboarding pracownika to jedno z najważniejszych wyzwań dla zespołu HR. Pozyskanie idealnego kandydata na stanowisko to za mało, by móc cieszyć się udanym procesem rekrutacyjnym. Jak zorganizować efektywny onboarding? Zobacz, jak odpowiednio wdrożyć nowozatrudnioną osobę do organizacji

Jak zaplanować efektywny onboarding pracownika?

Pierwszy dzień w pracy to ogromny stres dla pracownika, który wkracza w nową ścieżkę na swojej drodze zawodowej. Zadaniem specjalistów i ekspertów ds. HR jest jak najlepsze przygotowanie nowozatrudnionego do pracy w danej organizacji. Jak zorganizować efektywny onboarding? Odpowiednia komunikacja i dobra organizacja to wizytówka każdej dobrze zarządzanej firmy. Te dwa aspekty są niezwykle ważne także w onboardingu i to właśnie od nich zależy powodzenie całego procesu. W kompleksowym wdrożeniu pracownika pomoże Ci system ATS HRlink, który udostępnia narzędzia do efektywnego onboardingu i gwarantuje wsparcie dla nowozatrudnionych osób w firmie.

Korzyści z efektywnego onboardingu

Właściwa adaptacja nowego pracownika przynosi natychmiastowe korzyści nie tylko dla zatrudnionej osoby, ale również pracodawcy, który dzięki kompleksowemu wdrożeniu może liczyć na większą efektywność kadry oraz mniejszą rotację pracowników. To przekłada się na mniejsze koszty związane z dodatkowymi rekrutacjami i poszukiwaniami kandydatów na miejsce pracownika, który po okresie próbnym postanowił odejść z firmy, bowiem nie mógł liczyć na odpowiednie wsparcie w pierwszych tygodniach pracy.

Onboarding to nie tylko formalności

Planując wdrożenie pracownika, HR-owcy skupiają się głównie na przepisach BHP, sporządzeniu dokumentacji czy wstępnym szkoleniom wewnętrznym. Oczywiście kwestie związane z prawem pracy są nieodzownym elementem onboardingu. Jednak wdrożenie nowej osoby do zespołu to znacznie więcej niż formalności związane z zatrudnieniem. Pierwsze dni w firmie to dla pracownika szczególny czas, w którym buduje swoją opinię na temat pracodawcy i określa jakie działania oraz usprawnienia może wnieść w jej struktury. Jak zadbać o pracownika podczas jego pierwszych dni w nowej organizacji? Aby onboarding był efektywny, warto skupić się na kilku kluczowych aspektach:

Buddy, czyli dbałość o komunikację

Rozpoczęcie nowej pracy dla niemal każdego oznacza dużo emocji, niepewności i wyzwań. Kiedy znajdujemy się w nowej sytuacji, roli w pierwszym odruchu szukamy wsparcia, chcielibyśmy mieć „pod ręką” kogoś, kto już zna nasze stanowisko i oczywiście wie, jak działać w nowym otoczeniu – mówi Alina Michałek, ekspert HR w Goldenline i HRlink.

To właśnie wtedy z pomocą przychodzi buddy – osoba, która od pierwszych dni swoją otwartą postawą wspiera i opiekuje się nowym pracownikiem. Chcesz przeprowadzić efektywny onboarding? Wyznacz buddiego wśród osób pracujących w organizacji i określ zadania, jakie będzie musiał zrealizować podczas wdrożenia nowego pracownika.

Kontakt kilka dni przed rozpoczęciem pracy

Kilka dni przed rozpoczęciem współpracy warto zadzwonić lub napisać maila do kandydata. Takie działanie zniweluje stres u osoby, która z niecierpliwością czeka na swój pierwszy dzień w firmie. W wiadomości warto podkreślić, że z przyjemnością oczekujecie nowego członka swojej organizacji i np. streścić informacje organizacyjne tj. adres firmy, telefon, godzina rozpoczęcia pracy itd.

Organizacja pierwszego dnia pracy

Zaplanuj dzień nowego pracownika tak, aby wiedział, co czeka go podczas debiutu w nowej firmie. Weź pod uwagę czas na zapoznanie się z dokumentacją, przekazanie sprzętu służbowego. Spotkania z managerem i członkami zespołu zaplanuj na konkretną godzinę i przekaż rozkład pierwszego dnia pracy zatrudnionemu. To pozwala uniknąć stresu i bezczynnego czekania na to, co wydarzy się w kolejnych godzinach wdrożenia.

Przyjemne powitanie

Zadbaj o komfort nowego pracownika i podczas jego pierwszego dnia w nowym miejscu zaproponuj mu kawę czy herbatę. Wiele firm decyduje się również na welcome packi, które stanowią miłą niespodziankę dla nowych członków organizacji. Skromny upominek w postaci kubka, smyczy czy notesu z firmowym logo „przełamuje lody” i poprawia nastrój nowicjuszom w firmie.

Mail na „(pierwsze) dzień dobry”

Po oprawadzeniu po siedzibie firmy i wręczeniu sprzętu służbowego warto wysłać maila do konkretnego działu lub całej organizacji i powitać nowozatrudnionego pracownika. Taki gest pozwala poczuć się swobodniej pracownikowi, który przestaje być anonimowy i staje się pełnoprawnym członkiem danej firmy.

Gwarancja satysfakcji

Warto pamiętać, że organizując pracownikowi jego pierwszy dzień pracy, dbamy nie tylko o jego wdrożenie w strukturę organizacyjną firmy, ale również samopoczucie i funkcjonowanie w określonym w środowisku. Efektywny onboarding jest gwarancją satysfakcji nowego pracownika i pozwala szybciej nawiązać dobre relacje z pozostałymi członkami zespołu. Szybkie zaaklimatyzowanie sprzyja efektywniejszej pracy, a zadowolony ze wdrożenia pracownik to przykład skutecznego employer brandingu.

Zainspiruj się i pobierz raport HR Trends 2025

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.