HRlink Blog

Case Study: jak Grupa BZK rekrutuje z HRlink?

case_study_bakoma

Wygodniejsza rekrutacja i centrum rekrutacyjne w jednym systemie HRTech. To tylko niektóre z codziennych HR-owych wyzwań, w jakich Grupę BZK – właściciela takich marek jak Bakoma, Bakuś czy 7Zbóż – wspiera HRlink. Jak wyglądają procesy rekrutacyjne w tej jednej z największych grup przetwórstwa rolnego w Polsce, gdzie co roku rekrutuje się średnio 400 pracowników, zdradza na naszym blogu Anna Kamińska – kierownik Biura Spraw Pracowniczych i Wynagrodzeń Grupy BZK

– Czym się zajmujecie w Grupie BZK?

– Grupa BZK to jedna z największych w Polsce grup przetwórstwa rolnego. Jesteśmy grupą spółek o całkowicie polskim kapitale, która dynamicznie działa w branży paliw odnawialnych, przemysłu zbożowego i mleczarskiego. Nasze spółki, działając samodzielnie pod względem prawnym i organizacyjnym, zyskały status liderów w różnych segmentach rynku przetwórstwa płodów rolnych.

Najbardziej rozpoznawalną firmą wśród naszych spółek jest oczywiście Bakoma, która produkuje jogurty, kefiry, serki itp. (nasze marki to m.in. Bakuś, Satino, 7Zbóż). Dobrze znaną spółką są także Polskie Młyny, które produkują Mąkę Szymanowską oraz inne produkty zbożowe. Do Grupy BZK należą również: Bioagra S.A., Bioagra – Oil S.A., Komagra Sp. z o. o., BZK Alco S.A., Staoil Sp. z o. o., BZK Group Sp. z o. o., BZK Sp. z o. o. i Wspólnicy Sp. k. Nasze zakłady produkcyjne zlokalizowane są w województwach: mazowieckim, opolskim, śląskim, kujawsko – pomorskim. Posiadamy również centra dystrybucyjne zlokalizowane w największych miastach Polski, elewatory, spichrze. Łącznie jako Grupa BZK zatrudniamy ponad 2000 pracowników. Rekrutacją pracowników dla naszych spółek zajmuje się BZK Sp. z o. o. i Wspólnicy Sp. k.

– Jaka jest skala i specyfika prowadzonych rekrutacji?

– Średnio w roku jako Grupa BZK zamieszczamy około 400 ogłoszeń o pracę. W związku z tym, że większość naszych firm to spółki produkcyjne, najczęściej poszukujemy pracowników na stanowiska produkcyjne oraz magazynowe. Stale poszukujemy również kierowców z prawem jazdy kat. B, C oraz C + E. Prowadzimy też rekrutację na stanowiska specjalistyczne, z wykształceniem wyższym (inżynier produkcji, technolog żywności, technolog chemiczny). Do naszej centrali (BZK i Wspólnicy) poszukujemy osób m.in. na stanowiska związane z logistyką i transportem, czy obsługą klienta.

– Jak prowadziliście rekrutacje do momentu implementacji HRlink?

– Zamieszczaliśmy ogłoszenia na współpracujących z nami portalach pracy. W związku z tym, że obecnie ciężko pozyskać kandydata publikując ogłoszenie tylko w jednym miejscu, publikowaliśmy często jedno ogłoszenie w różnych lokalizacjach. Wszystkie aplikacje spływały na skrzynkę e-mail lub były dostępne w panelach poszczególnych portali pracy. Oznaczało to konieczność logowania się w różne miejsca, zapełnioną skrzynkę mailową oraz utrudnioną pracę na bazie kandydatów. CV wpływające na adres mailowy, osoba odpowiedzialna za rekrutację zbierała w całość, selekcjonowała i wysyłała do odpowiedniego managera, co zajmowało sporo czasu i wymagało manualnej pracy. Do paneli rekrutacyjnych miały dostęp osoby odpowiedzialne za daną rekrutację. Następnie organizowane były spotkania z wybranymi osobami.

– Z jakich powodów zdecydowaliście się na wdrożenie HRlink?

– Tych powodów było tak naprawdę kilka. Przede wszystkim chcieliśmy usystematyzować nasze działania. Chcieliśmy mieć dostęp do wszystkich prowadzonych rekrutacji w jednym miejscu. Zależało nam na przejrzystym systemie, który usprawni oraz ułatwi nasze działania w obszarze rekrutacji. Ważnym aspektem była też kwestia zabezpieczenia RODO.

– Jak oceniasz rezultaty po wdrożeniu HRlinka?

– Wdrożenie HRlinka zaoszczędziło czas poświęcony na publikację ofert pracy, ponieważ moduł multipostingu pozwala nam na publikowanie ofert pracy na różnych portalach jednocześnie, co skróciło czas publikacji jednej oferty o kilkadziesiąt minut, biorąc pod uwagę, że dzięki HRlink publikujemy aktualnie ogłoszenia na średnio 16 portalach jednocześnie. Ponadto, aby zapoznać się otrzymanymi aplikacjami logujemy się w jedno miejsce, w którym mamy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Jest to duże ułatwienie dla osoby administrującej naszymi rekrutacjami oraz dla managerów. Jesteśmy również w stanie łatwiej kontrolować skuteczność poszczególnych portali pracy, dzięki dostępnym w systemie gotowym raportom.

HRlink dał nam też możliwość automatycznej publikacji ofert na wielu bezpłatnych portalach, z którymi współpracuje, dzięki czemu docieramy do jeszcze większej ilości kandydatów. Skuteczność tych portali zależy od rodzaju publikowanej oferty, ale uśredniając można powiedzieć, że darmowe ogłoszenia generują nam dodatkowe 10-15% kandydatów.

Ponadto ujednoliciliśmy nasze działania rekrutacyjne, poprzez przygotowanie we współpracy z HRlinkiem jednolitych szat graficznych do naszych ogłoszeń, szablonów wiadomości do kandydatów, jesteśmy również spokojni o kwestię RODO. HRlink w znaczący sposób wpłynął na skuteczniejszą i sprawniejszą realizację naszych procesów rekrutacji.


Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo