HRlink Blog

Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera? Profesjonalny rekruter, czyli kto?

Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera? Profesjonalny rekruter, czyli kto?

Pewnie nie raz obiły Ci się o uszy historie o niekompetentnych rekruterach prowadzących proces rekrutacyjny. Pomyłka rekrutera w imieniu, zerowa wiedza o stanowisku, brak informacji zwrotnej, złe zarządzanie rekrutacją, nieumiejętność prowadzenia sourcingu… Takie przykłady można by długo wymieniać – szczególnie w dobie rekrutacji po RODO łatwo o wpadkę.
Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera?

Jak w każdej grupie zawodowej, można spotkać osoby, które rekrutacją nigdy nie powinny się zajmować. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być niski próg wejścia do branży – wymagania dla młodszych rekruterów zazwyczaj nie są zbyt duże. Dodatkowo wiele osób, które nie wiedzą, co chcą robić w życiu, szukają swojego szczęścia jako rekruter hr.

Mówiąc najprościej – ludziom wydaje się, że rekruterem może być każdy, bo jest to praca łatwa i niezbyt wymagająca.

Tymczasem prawda jest inna – zrekrutowanie odpowiedniej osoby to długi i skomplikowany proces. Od kilku lat można zaobserwować zarówno specjalizację profesji rekrutera, np. Sourcer, jak i rosnącą multizadaniowość, np. wykonywanie zadań z obszaru marketingu, analityki, PR’u. Ponadto cyfryzacja, automatyzacja, konkurencyjność pracodawców – to tylko niektóre wyzwania branży HR, wpływające na zakres wykorzystywanych kompetencji. Wobec tego dobrzy rekruterzy HR to dzisiaj bardzo różnorodna grupa. Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wiedza techniczna

Rekruter nie musi być specjalistą w branży, w której prowadzi proces rekrutacyjny i buduje swoją bazę kandydatów. Gdyby nim był, to nie zajmowałby się rekrutacją na to stanowisko, lecz by na nim pracował.

Dobry rekruter zna jednak specyfikę branży i wie, jak wygląda praca na danym stanowisku.

Dodatkowo musi on znać specyficzne terminy używane w konkretnej dziedziny. Ważne, by wiedział co te terminy oznaczają – jednym z najgorszych błędów jest używanie sformułowań, kiedy nie wiemy, co one oznaczają. Przez to komunikacja w rekrutacji bardzo cierpi. Oczywiście jako młodszy rekruter nie od razu będziesz mieć wiedzę branżową.

Na pewno wśród najbardziej pożądanych cech rekrutera jest – chęć poszerzania horyzontów.

Dlatego czytaj o branży, w której rekrutujesz, rozmawiaj z osobami w firmie zajmującymi podobne stanowiska, wejdź w stały kontakt z przyszłym przełożonym kandydata! Dzięki wiedzy technicznej będziesz doskonałym partnerem w rozmowie dla Twojego kandydata. Dodatkowo będzie umieć lepiej ocenić czy kandydat pasuje na dane stanowisko, ponieważ będziesz umieć odpowiednio zinterpretować odpowiedzi udzielone podczas rozmowy przez Twojego rozmówce, a także odpowiedzi te będziesz mógł sklasyfikować i nadać im odpowiednią wartość.

Jakie są najbardziej pożądane cechy rekrutera?

Ciekawość

Ciekawość to jedna z najważniejszych cech rekrutera. Twoim głównym zadaniem jako rekrutera jest dowiedzieć się o kandydacie jak najwięcej, tak aby móc zdecydować, czy nadaje się on do pracy na danym stanowisku, czy też nie. Wobec tego dobrego rekrutera powinna cechować ciekawość. Dzięki niej podczas rozmowy będzie Tobą kierować rzeczywista chęć poznania kandydata oraz zdobycia o nim wszystkich potrzebnych informacji.

Ciekawość nie jest jednak wykorzystywana jedynie w odniesieniu do kandydata. Ta cecha jest również konieczna w kontakcie z hiring managerem. Dzięki niej dobry rekruter będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej o stanowisku, czy też firmie, do której rekrutuje. Wiedza na temat wyzwań w tej pracy, z czym kandydat będzie musiał się zmierzyć, jakie możliwości daje ta praca – wszystko to pozwoli Ci na lepsze dopasowanie kandydata do oferty, a także pozwoli Ci dobrze zaprezentować ją kandydatowi.
Ciekawość pomaga również w zdobywaniu wiedzy na temat branży, w której prowadzisz projekty rekrutacyjne.

Dobry rekruter jest więc z natury osobą ciekawską, chcącą wiedzieć dużo na każdy temat związany ze swoją pracą.

Komunikatywność – główna cecha dobrego rekrutera

Praca rekrutera to ciągły kontakt z ludźmi – czy to kandydaci, czy to klient, czy też hiring managerowie. Wobec tego dobry rekruter musi potrafić dobrze się komunikować – co wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Wiele osób myśli, że jest komunikatywnym, bo lubi rozmawiać. Tymczasem komunikatywność to coś więcej.

Dobry rekruter powinien poprawnie formułować swoje wypowiedzi, zadawać odpowiednie pytania, parafrazować i stosować inne techniki aktywnego słuchania.

Dzięki temu będzie miał pewność, że dobrze zrozumie swojego rozmówce, a rozmówca zrozumie jego. Wiele problemów wynika przecież z błędów komunikacyjnych. Jeśli chcesz być najlepszy w branży rekrutacyjnej, zainteresuj się poprawnymi formami komunikacji.

Otwartość

Jesteś rekruterem i nie lubisz kontaktu z ludźmi? Nie sprawiają Ci radości rozmowy z innymi? Niestety w takim przypadku praca rekrutera może nie być dla Ciebie. Jak już wspominaliśmy, rekruter ma ciągły kontakt z ludźmi – jeśli tego nie lubisz, to praca na tym stanowisku będzie dla Ciebie jedynie źródłem wiecznego stresu i napięcia.

Dobry rekruter zawsze jest otwarty dla kandydata – odpowiadaj na jego pytania, bądź przygotowany na rozmowie, traktuj swojego rozmówcę uprzejmie bez względu na to, czy uważasz, że nadaje się na stanowisko, na które rekrutujesz czy też nie.

Będąc dobrym rekruterem, który doskonale potrafi komunikować się z kandydatem oraz dbać o candidate experience, szybko zdobędziesz uznanie w branży.

Jesteś właścicielem firmy? Tobie również powinno zależeć na tym, żeby procesy rekrutacyjne prowadzili profesjonaliści – dzięki temu Twój wizerunek pracodawcy wiele na tym zyska. Powodzenia drodzy Rekruterzy 😊

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo