HRlink Blog

Praca rekrutera. 10 najbardziej uciążliwych problemów

Praca rekrutera. 10 najbardziej uciążliwych problemów

Praca rekrutera nie wydaje się ciężka, prawda? Przecież to nic trudnego – publikujesz ogłoszenie, ludzie przesyłają CV, wybierasz kilku najbardziej pasujących do wymagań kandydatów, rozmawiasz z nimi, zatrudniasz najlepszą osobę. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej, a sama praca rekrutera jest dynamiczna i ciągle się zmieniająca, często kosztuje dużo stresu i nerwów. Sprawdź, z jakimi problemami mierzą się rekruterzy.

1.Brak kandydatów na rynku 

Skończyły się czasy, kiedy w odpowiedzi na opublikowane ogłoszenie spływało setki CV. Obecnie rekruter, aby dotrzeć do dobrych kandydatów, musi posiłkować się kreatywnymi rozwiązaniami. Sourcingheadhunting–kiedyś metody ostatniej szansy, dziś standardowe działania rekruterów. Aby znaleźć najlepszych specjalistów, rekruterzy przeszukują każdy zakątek internetu, jak również biorą udział w wyspecjalizowanych meetingach skupiających poszukiwane osoby. 

2. Brak szacunku ze strony kandydatów i biznesu do pracy rekrutera

Czasami praca rekrutera nie ma dobrej opinii na rynku. Niestety winę ponoszą często sami rekruterzy – a właściwie osoby, które nie powinny się rekrutacją zajmować. Skutkiem jest spadek prestiżu tego zawodu, co skutkuje brakiem szacunku okazywanego przez kandydata drugiej stronie – rekruter nie jest traktowany jako partner. Co gorsze, często w podobny sposób zachowują się osoby od strony biznesu.

3. Kandydaci nie przychodzą na umówione spotkanie 

Jesteś rekruterem cierpiącym na wieczny deficyt czasu. Umawiasz się na spotkanie z kandydatem, (często poza godzinami swojej pracy). Wybija godzina spotkania, ale Twojego rozmówcy nie ma. Czekasz 5, 10, 15 minut – nic. Dzwonisz do kandydata – nie odbiera. Niestety takie sytuacje się zdarzają. Powód? Kandydaci często nie traktują poważnie procesów rekrutacyjnych, a także samych specjalistów ds. rekrutacji.

4. Kandydat nie przyjmuje oferty 

Po długim procesie, w którym często zaangażowanych było kilka osób, a rekruter poświęcił wiele czasu i energii, nadszedł wyczekiwany moment złożenia kandydatowi propozycji pracy. I niestety… kandydat nie przyjmuje oferty. Pomijając oczywiste przyczyny odrzucenia, czyli niesatysfakcjonującą ofertę, często ludzie decydują się brać udział w procesie rekrutacyjnym, aby się sprawdzić. Wobec tego realnie nie myślą o zmianie pracy i decydują się pozostać w swojej obecnej firmie. 

5. Utrudniona komunikacja z biznesem 

Wspomnieliśmy już, że osoby, które zlecają rekrutację, często nie traktują rekruterów jak partnerów. Dodatkowo dla managerów rekrutacje nie są kwestią priorytetową i tak samo jest traktowana praca rekrutera. Taka postawa przekłada się na utrudniony kontakt z osobami decyzyjnymi w danym procesie, przez to rekruter, który prowadzi proces, ma przed sobą jeszcze większe wyzwanie. 

6. Słaba responsywność managerów 

Przez brak traktowania rekrutacji jako priorytetu, wielu managerów ociąga się z podjęciem decyzji na każdym etapie procesu. Powoduje to nie tylko opóźnienie znalezienia właściwego kandydata, lecz również negatywnie wpływa na candidate experience (poprzez brak odpowiedzi dla kandydatów) i efektywność pracy rekrutera. To z kolei powoduje pogorszenie wizerunku pracodawcy, jak również samego rekrutera.  

7. Nierealne oczekiwania managerów 

Osoby zlecające rekrutacje mają mylne wyobrażenie o rynku. Myślą, że kandydatów jest wielu i każdy z nich marzy o tym, by pracować w ich firmie. Nie rozumieją więc, z jakimi problemami muszą się borykać rekruterzy. Wymagają od nich natomiast, by dostarczali kandydatów w przeciągu kilku dni, najlepiej jeszcze takich, których oczekiwania finansowe są poniżej średniej rynkowej.  

8. Brak czasu na candidate experience 

Zdecydowana większość rekruterów chce dbać o dobre relacje z kandydatem. Dzięki temu w przyszłości mogą do nich wrócić z kolejną propozycją pracy lub też kandydat może się sam do nich odezwać. Wielu rekruterów wyznaje też zasadę: traktuj innych tak, jak sam chciałby być traktowany”. Skąd więc tyle historii o złych rekruterach, którzy, np. nie wracają z informacją zwrotną, albo są nieprzygotowani do rozmów? Powodem tych zaniedbań jest najczęściej brak czasu.  

9. Zamieszczanie ogłoszeń 

Istnieje wiele job boardów – jeśli rekruter chce mieć pewność, że nie ucieknie mu żaden kandydat, musi publikować ofertę pracy na każdym z nich. Jest to praca bardzo powtarzalna, która dodatkowo pochłania dużo czasu. Pomocą dla rekrutera może być skorzystanie z programu do zarządzania rekrutacjami, który pozwala na multiposting ogłoszeń rekrutacyjnych. 

10. Przetwarzanie CV 

Kiedy CV dotrze do rekrutera, musi on się z nim zapoznać i dodać do wewnętrznej bazy firmy. Podobnie jak to było z ogłoszeniami – ten proces również długo trwa i nie jest rozwijający. Wybawieniem będzie oczywiście nowoczesny system rekrutacyjny, który umożliwi zbieranie zgłoszeń poprzez formularz aplikacyjny. Zaoszczędzony czas rekruter może poświęcić na, np. zadbanie o candidate experience.

Chcesz dowiedzieć się jak system rektutacyjny może pomóc rozwiązać powyższe problemy? 

Skontaktuj się z naszym konsultantem, który chętnie opowie o systemie rekrutacyjnym HRlink

 

 

 

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo