HRlink Blog

People Trends 2026: Digital HR

Jak funkcjonować w świecie technologii w zespołach HR? Zainspiruj się i nie bój się zmieniać roli obszaru zarządzania zasobami ludzkimi w Twojej firmie

Technologie jeszcze nie będą kluczowym sojusznikiem i partnerem zespołów HR. Część procesów w organizacjach nadal będzie odbywać się “ręcznie”. Analizy “wyklikiwane” przez ekspertów HR, czy dedykowany analityków HR będą zajmowały nam sporo czasu. Także wykorzystanie narzędzi wspierających procesy EB, czy HR nie będzie jeszcze aż tak popularne. Jakie organizacje będą dokonywały najszybszej zmiany technologicznej? Z całą pewnością te, gdzie presja rekrutacyjna i związana z dbałością o talenty będzie największa. Nie chodzi tutaj tylko o sektor IT czy nowych technologii. Wszędzie tam, gdzie zaistnieje potrzeba instant rekrutacji, które będą musiały przebiegać szybko, sprawnie i skutecznie, będziemy stawiać na narzędzia i technologie.

Zmiana roli HR

Zmiana roli zespołów HR, które będą coraz silniej związane z biznesem, sprawi, że coraz częściej to pracownicy we współpracy z managerami będą testować narzędzia, które potem będą wprowadzane w całej organizacji. Technologie to olbrzymia szansa dla HR. Jednak ich wdrożenie będzie wiązało się nie tylko z wysiłkiem związanym z wdrożeniem, ale też pokazaniem konieczności rozwiązania. Długoterminowe planowanie i autentyczne zrozumienie potrzeb biznesu z pewnością w tym pomogą. Digital HR to także większe znaczenie rozwiązań marketingowych w działaniach związanych z rekrutacją, marką pracodawcy, onboardingiem czy outboardingiem. Choć w tej ostatniej kwestii mamy niemal wszyscy wiele do zrobienia, to coraz większy brak pracowników sprawi, że standaryzacja procesu odejścia będzie nie tylko ważnym elementem działań EB. Będzie swoistym kapitałem i inwestycją na przyszłość, bo przecież alumni mają olbrzymią moc – nie tylko w rekrutacji.

Moc współpracy

Czy tego chcemy, czy nie za kilka lat z HR będzie digitalowy. Nie tylko dlatego, że część naszych aktywności będzie odbywać się w Metaversum, część w formule zdalnej, a jeszcze część w formach hybrydowych. Bez narzędzi tak naprawdę zginiemy i nie będziemy mieć możliwości sprawnie funkcjonować. Część z naszych zadań przestanie być tylko naszym wyzwaniem. Najprawdopodobniej to hiring managerowie i zespoły będą rekrutować do siebie pracowników w takiej formule, jakiej będą tego potrzebować. Podobnie będzie z procesem onboardingu czy outboardingu, mocno związanego z przekazywaniem obowiązków i zadań w organizacji. Różne formy współpracy i współdziałania sprawią, że nie tylko kadrowa część HR będzie się rozwijać.

Siła danych

Dashboardy z danymi dostarczanymi w czasie rzeczywistym bądź jednodniowym opóźnieniem, będą podstawą raportowania działań HR. Ten obszar w organizacjach w coraz większym stopniu będzie niczym Koryfeusz nie tylko w formie wsparcia biznesu, ale testowania, polecania czy podpowiadania narzędzi, które pomogą w wypełnianiu celów, jakie postawiliśmy. Transformacja cyfrowa nie będzie hasłem ona będzie się dziać, a w części organizacji będziemy funkcjonować już w dobie post-transformacyjnej. Na podstawie wcześniej popełnionych błędów wyciągniemy wnioski, zataczając swoistą drugą pętlę przemian i transformacji wizji, celów strategicznych przekładających się na nasze codzienne działania.

Zapisz się na newsletter HRlink

i otrzymaj dostęp do raportu

„People Trends 2026”

ATS baza kandydatów Candidate Experience e-book employee experience employer branding feedback goldenline HR hr business partner hrlink hrwspiera informacja zwrotna kandydat kariera konferencja konferencja hr konkurs konkurs hr marka pracodawcy marketing multiposting ogłoszenie o pracę onboarding outplacement people innovation polecenia pracownicze poradnik hr praca raport raport hr rekrutacja rekrutacja online rekrutacja zdalna rekruter rekruterka skuteczna rekrutacja sourcing system ATS system do rekrutacji system rekrutacyjny trendy hr webinar webinar hr wydarzenia

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.