HRlink Blog

Jak angażować Hiring Managera w rekrutację?

jak angażować Hiring Managera w rekrutacje

Dobra współpraca rekrutera z Hiring Managerem przekłada się na jakość całej rekrutacji. Chcąc pomyślnie i sprawnie zakończyć proces rekrutacyjny, warto dbać o dobrą komunikację z przyszłym przełożonym potencjalnego kandydata. Wyjaśniamy, jak angażować Hiring Managera w rekrutację

Hiring Manager + Rekruter = Pracownik

O tym jak układała się współpraca między rekruterem a Hiring Managerem najlepiej świadczy efekt końcowy przeprowadzonej rekrutacji. Im gorsza między nimi komunikacja, tym dłużej trwa cały proces. Jak zaangażować Hiring Managera w rekrutację i usprawnić poszukiwania idealnego kandydata na dane stanowisko? Na początku warto wspólnie zaplanować proces i określić obowiązki każdej ze stron.

Różne obowiązki, ale wspólny cel

Rekruter rekrutuje, Hiring Manager zatrudnia? Niekoniecznie. Podział obowiązków dotyczący planowanego procesu rekrutacyjnego, zależy od wielu czynników. Na jakie stanowisko szukamy kandydata? Ile mamy czasu na znalezienie pracownika? Czy wymagane kwalifikacje są trudno dostępne na rynku pracy? To tylko niektóre z wielu kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę podczas planowania działań rekrutacyjnych w organizacji.

Co powinien rekruter a co Hiring Manager?

Napięte relacje między rekruterem a Hiring Managerem często wynikają z niejasnego podziału obowiązków i braku komunikacji. Oprócz poszukiwań nowego pracownika Hiring Manger ma mnóstwo innych obowiązków zawodowych, natomiast rekruter szukający odpowiedniego kandydata na dane stanowisko, zapewne musi dopiąć również szereg innych procesów.

Klucz do udanej współpracy rekrutera z Hiring Managerem

Jak więc współpracować, by razem osiągnąć cel – nowego pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami? Oto kilka pomocnych rad:

  • Określ rolę Hiring Mangera w danym procesie rekrutacyjnym
  • Po kolei wyjaśnij mu przebieg całego procesu
  • Jasno ustal, kto za co odpowiada podczas prowadzenia rekrutacji
  • Zastanów się nad wygodnym dla obu stron kanałem komunikacji – pamiętaj, że może być nim np. ATS – w HRlink dajemy możliwość wygodnej komunikacji w związku z określoną rekrutacją, a nawet wnioskowania online o potrzebę otworzenia danej rekrutacji
  • Wspólnie z Hiring Managerem zaplanuj kalendarz planowanych działań wraz z wzajemnym czasem reakcji.

Po tych wstępnych ustaleniach można przejść do określenia konkretnych zadań, które dotyczą danej rekrutacji. W tym momencie rekruter powinien szczegółowo objaśnić Hiring Managerowi, dlaczego jego zaangażowanie jest niezbędne w procesie i wspólnie z nim określić sylwetkę idealnego kandydata. To również dobry moment na sporządzanie notatek, a następnie wysłanie ustalonych zasad dotyczących rekrutacji.

HR dla biznesu – biznes dla HR

Bez wykorzystania konkretnych narzędzi trudno prowadzić procesy rekrutacyjne i aangażować w nie Hiring Managerów. System ATS umożliwiający stworzenie zespołu projektowego, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące kandydatów oraz przebiegu rekrutacji, znacznie usprawnia komunikację miedzy rekruterem a Hiring Managerem.

To właśnie ograniczenia związane z komunikacją np. przez pracę zdalną lub elastyczne godziny pracy stanowiły duży problem w zaangażowaniu Hiring Managera w proces poszukiwania pracownika. Oczekiwanie na odpowiedź zwrotną wydłużał proces podejmowania decyzji podczas rekrutacji. Pracownik to skarb, a idealny kandydat do pracy to nieoszlifowany diament, dlatego, aby go nie stracić, warto wykorzystać dostępne na rynku narzędzia i zaangażować Hiring Managera w rekrutację.

Zapisz się na newsletter HRlink

i otrzymaj dostęp do raportu

„People Trends 2026”

ATS baza kandydatów Candidate Experience e-book employee experience employer branding feedback goldenline HR hr business partner hrlink hrwspiera informacja zwrotna kandydat kariera konferencja konferencja hr konkurs konkurs hr marka pracodawcy marketing multiposting ogłoszenie o pracę onboarding outplacement people innovation polecenia pracownicze poradnik hr praca raport raport hr rekrutacja rekrutacja online rekrutacja zdalna rekruter rekruterka skuteczna rekrutacja sourcing system ATS system do rekrutacji system rekrutacyjny trendy hr webinar webinar hr wydarzenia

Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.