HRlink Blog

7 kroków do szybkiego szukania kandydatów

7 kroków do szybkiego szukania kandydatów

Pracownik potrzebny od zaraz? W dynamicznym świecie biznesu potrzeba zapełnienia wakatów jest coraz pilniejsza. Jak szybko znaleźć odpowiedniego kandydata na dane stanowisko? Zrób to w 7 prostych krokach i w krótkim czasie ciesz się nowym pracownikiem

W nowoczesnych organizacjach nie ma czasu na żmudne procesy rekrutacyjne. Szukanie pracowników jest coraz większym wyzwaniem, a w niektórych branżach staje się wręcz wyścigiem. Na to, kto pierwszy trafi do idealnego kandydata i zatrudni go w swojej firmie, wpływa kilka ważnych czynników. Tłumaczymy, jak w 7 krokach szybko trafić do odpowiedniej osoby na dane stanowisko  

Pośpiech nienajlepszym doradcą w rekrutacji

W wielu procesach rekrutacyjnych nowy pracownik potrzebny jest od zaraz. Sporo firm nie może sobie pozwolić na przestój na stanowisku, a istnieją sytuacje, w których rozstajemy się z danym pracownikiem z dnia na dzień. Wtedy rolą rekrutera jest szybkie obsadzenie wolnego wakatu. Niestety, presja czasu bywa zgubna.

Zatrudnienie nieodpowiedniego kandydata, który nie pasuje do organizacji lub nie posiada odpowiednich kwalifikacji, może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Czas poświęcony na onboarding kogoś, kto po okresie próbnym nie zostanie w organizacji, lepiej poświęcić na planowanie skuteczniejszych procesów rekrutacyjnych, które zagwarantują dotarcie do odpowiednich kandydatów., którzy zostaną w firmie na dłużej – tłumaczy Adam Piwek, ekspert marki pracodawcy w HRlink i Goldenline.

Szybsza rekrutacja w 7 krokach

Jak więc znaleźć idealnego kandydata w krótkim czasie? Warto postawić na działania usprawniające rekrutacje:

1.     Wyszukiwarka kandydatów

A gdyby tam rekruter mógł wybierać spośród grona kandydatów o idealnym profilu? Wtedy szukanie nowego pracownika byłoby o wiele prostsze i… dużo szybsze. W tym celu warto wykorzystać wyszukiwarkę kandydatów Goldenline i dotrzeć do osób, których kwalifikacje i umiejętności świetnie wpisują się w oferowane stanowisko

2.     Chwytliwe ogłoszenie o pracę

Dzisiejsi kandydaci mają w czym wybierać. W szybkim dotarciu do potencjalnych pracowników na pewno pomoże chwytliwe ogłoszenie o pracę, które nie tylko zaciekawi odbiorcę, ale na wstępie przekaże mu konkretne informacje na temat zatrudnienia. Widełki wynagrodzenia, forma zatrudnienia, oferowane benefity pozapłacowe, struktura funkcjonowania firmy – to właśnie na to zwracają uwagę kandydaci. Podaj to w swoim ogłoszeniu, a szybciej pozyskasz konkretnych kandydatów, którzy akceptują podane w treści oferty warunki.

3.     Multiposting ogłoszeń

Jedno ogłoszenie w wielu miejscach? Jeżeli zależy Ci na krótkiej rekrutacji, to wręcz musisz to zrobić. Różni ludzie szukają pracy w różnych miejscach, a mulitposting ogłoszeń zapewnia dotarcie do każdego z nich.

4.     Social media

Nowoczesne życie toczy się w social mediach, zarówno towarzysko jak i zawodowo warto być tam na bieżąco. Kto wie, może twój idealny kandydat właśnie tam szuka nowego zatrudnienia? Udostępnij ogłoszenie w mediach społecznościowych, to na pewno zwiększy jego zasięgi.

5.     Polecenia pracownicze

Oprócz planowanych działań rekrutacyjnych w sieci warto postawić na polecenia pracownicze. Jeżeli obecni zatrudnieni cenią sobie współpracę w firmie, to zapewne z chęcią polecą kogoś o odpowiednich kwalifikacjach na dane stanowisko.

6.     Konkurencyjna oferta

Chcesz szybko zyskać eksperta? Musisz być lepszy niż konkurencja i zaoferować korzystniejsze warunki płacy i pracy. Sporządź ofertę, obok której trudno będzie przejść obojętnie, a w krótkim czasie pozyskasz nowego pracownika do organizacji.

7.     Rekrutacja wewnętrzna

Może zamiast poszukiwań kandydatów z zewnątrz warto zastanowić się, czy ktoś z obecnych pracowników nie zasłużył na awans lub nie chciałby podjąć się nowych wyzwań zawodowych? Warto otworzyć się na obecnych pracowników i porozmawiać o dostępnych możliwościach rozwoju.

Kandydat potrzebny od zaraz

Chaotyczne poszukiwania kandydata do pracy wynikające z presji czasu nie będą efektywne. Bez względu na sytuację, która spowodowała wakat na danym stanowisku, warto postępować wedle określonych reguł i prowadzić uporządkowane procesy rekrutacyjne. Działanie według określonego planu przy pomocy narzędzi usprawniających poszukiwanie nowych pracowników, jak np. system ATS, gwarantuje skuteczniejsze i szybsze dotarcie do kandydatów, na których nam zależy.

ATS baza kandydatów Candidate Experience dane osobowe employee experience employer branding feedback goldenline HR hr business partner hrlink hrwspiera human resources informacja zwrotna kandydat kariera konferencja konkurs konkurs hr marka pracodawcy marketing multiposting ogłoszenie o pracę onboarding outplacement people innovation polecenia pracownicze praca raport raport hr rekrutacja rekrutacja online rekrutacja zdalna rekruter rekruterka skuteczna rekrutacja sourcing system ATS system do rekrutacji system rekrutacyjny technologia trendy trendy hr webinar wydarzenia

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter HRlink

i otrzymaj dostęp do raportu

„Digital HR”

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo