HRlink Blog

Jak zoptymalizować koszty rekrutacji?

jak zoptymalizować koszty rekrutacji

Im trudniej znaleźć odpowiedniego kandydata, tym większe koszty rekrutacji ponosimy. Jak tego uniknąć? Krótszy proces rekrutacyjny to oszczędność czasu i pieniędzy. Tłumaczymy, jak zoptymalizować koszty rekrutacji i efektywnie pozyskiwać idealnych kandydatów do organizacji

Dynamiczne zmiany na rynku pracy nieustannie stawiają przed działami HR nowe wyzwania w kontekście pozyskiwania nowych pracowników. Coraz trudniej szybko znaleźć idealnego kandydata, zwłaszcza na stanowiska managerskie. Problem z dotarciem do potencjalnych pracowników generuje wyższe koszty rekrutacji. Jak je zoptymalizować? Eksperci stawiają na kompleksowe narzędzia i wielowymiarowość prowadzonych procesów.

Rekrutacja to proces

Pozyskiwanie nowego pracownika do organizacji to złożony proces:

  • wypracowanie udanej współpracy rekrutera z Hiring Managerem
  • projektowanie dobrego ogłoszenia o pracę
  • dotarcie do kandydatów o odpowiednim profilu
  • analiza napływających aplikacji
  • rozmowy z kandydatami
  • decyzja o zatrudnieniu
  • wdrożenie nowego pracownika
  • raportowanie i analiza prowadzonych działań.

To wszystko trwa i… kosztuje. Na szczęście koszty można zoptymalizować i jednocześnie ułatwić pracę rekruterom.

Oszczędności dzięki systemowi ATS

Wie o tym każdy dobrze prosperujący biznes, który szuka kompleksowych rozwiązań, nie tylko w kwestii finansów, ale również komfortu pracy działu HR. System ATS, który wspiera rekrutację od A do Z to narzędzie, bez którego wielu HR-owców nie wyobraża sobie swojej codziennej pracy i słusznie – bowiem po co tracić cenny czas i pieniądze na coś, co można zrobić szybciej, łatwiej i efektywniej?

Automatyzacja działań obniża koszty

Wszystkie działania związane z rekrutacją w jednym miejscu? Z systemem ATS od HRlink szukanie i zatrudnianie nowych pracowników jest dużo wygodniejsze i bardziej oszczędne. Zastanawiasz się, dlaczego prowadzone rekrutacje generują wysokie koszty, a jednocześnie nie przynoszą oczekiwanych efektów? Problemów może być klika. Na szczęście przy wykorzystaniu odpowiedniego systemu rekrutacyjnego można je szybko zażegnać:

Twoje ogłoszenie wisi w sieci od kilku tygodni, a odpowiednich kandydatów brak?

Multiposting ogłoszeń zwiększy zasięg i pozwoli dotrzeć do idealnych kandydatów na dane stanowisko. Automatyczna publikacja ofert pracy w mediach społecznościowych, serwisach ogłoszeniowych czy lokalnych portalach zagwarantuje lepszą widoczność ogłoszenia. W konsekwencji firma zyska większą liczbę napływających aplikacji i szybciej zakończy cały proces.

Problemy w komunikacji z kandydatami

Wiemy już, że rekrutacja to proces, w którym kluczowy jest kandydat do pracy. Zamiast chaosu związanego z szukaniem napływających CV po różnych serwisach, w odpowiedzi na oferty publikowane w wielu miejscach, można mieć zbiór napływających zgłoszeń w jednym miejscu i zautomatyzować proces. Intuicyjne działanie systemu rekrutacyjnego zapewnia komfort pracy rekruterów i szybszą komunikację z kandydatami.

Brak wsparcia obecnych pracowników

Polecenia pracownicze to jedna ze skuteczniejszych metod pozyskiwania nowych członków do organizacji. Jak przekonać obecnych zatrudnionych do promowania aktualnych rekrutacji? Z pomocą przychodzi moduł poleceń pracowniczych od HRlink. Oczywiście samo narzędzie nie wystarczy, trzeba zadbać również o dobrą markę pracodawcy i po prostu stworzyć pracownikom miejsce, w których chce się pracować 😉

Słaba współpraca na linii: rekruter – Hiring Manager

Wyobraźmy sobie taką sytuację: rekruter znalazł idealnego kandydata. Chce ustalić termin spotkania z Hiring Mangerem, ale od kilku dni nie może doprosić się o odpowiedź na maila. Kandydat czeka na informacje, a przy okazji bierze udział w kilku innych rekrutacjach, czego konsekwencją może być wybór zatrudnienia w innym miejscu. A to wszystko przez chaos w komunikacji dotyczący trwającej rekrutacji. Brzmi znajomo? Dobry system rekrutacyjny pozwala na stworzenie zespołu projektowego, w którym wszystkie informacje dotyczące kandydatów będą gromadzone w jednym miejscu, a cały proces będzie stale monitorowany przez jego członków.

Czasochłonne raporty i analiza

Z podejmowanych działań warto wyciągać wnioski. Tutaj z pomocą przychodzą automatycznie generowane raporty z prowadzonych procesów, dzięki którym rekruterzy, w oparciu o zebrane dane, mogą podsumować realizowane działania i podejmować decyzje związane z rekrutacją. To niewątpliwa oszczędność czasu dla HR-owców i jednocześnie zoptymalizowanie kosztów dla biznesu.

Wszystkie działania w jednym miejscu

Wielowymiarowość rekrutacji wymaga od nas zsynchronizowania prowadzonych działań. Jeżeli firmie zależy na pozyskiwaniu odpowiednich kandydatów w krótkim czasie, przy jednoczesnym dbaniu o komfort wszystkich uczestników prowadzonego procesu, to warto posłużyć się systemem ATS.

Omijanie niezbędnych dla profesjonalnej rekrutacji etapów w związku z cięciem kosztów całego procesu jest nieefektywne. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich etapów w spójną całość i wykorzystanie systemu, który na każdym kroku zapewni wsparcie w trwającej rekrutacji – podsumowuje Adam Piwek, ekspert marki pracodawcy z HRlink i Goldenline.

ATS baza kandydatów Candidate Experience dane osobowe e-book employee experience employer branding goldenline HR hr business partner hrlink hrwspiera human resources informacja zwrotna kandydat kariera konferencja konkurs konkurs hr marka pracodawcy marketing multiposting ogłoszenie o pracę onboarding outplacement people innovation polecenia pracownicze praca raport raport hr rekrutacja rekrutacja online rekrutacja zdalna rekruter rekruterka skuteczna rekrutacja social media sourcing system ATS system do rekrutacji system rekrutacyjny technologia trendy hr webinar wydarzenia

Zapisz się na newsletter HRlink

i otrzymaj dostęp do e-booka

„Zaangażuj pracowników w rekrutację”

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Lepszy sposób na rekrutację

Kompleksowy system rekrutacyjny, który zapewnia wsparcie na każdym etapie Twoich rekrutacji.

Zapytaj o demo